Poslanci tvrdia, že systém pred dvomi rokmi vytvorili a darovali ho mestu na podporu aktivít a na zavedenie transparentného systému rozdeľovania mestských financií.
Podľa poslancov primátor Ján Slota svojimi opatreniami zrušil transparentnosť systému. Koncom minulého roku totiž nechal schváliť zastupiteľstvu zmeny, podľa ktorých je grantová komisia už len poradným orgánom primátora a systém bude bez ručenia výšky finančných prostriedkov.
"Dištancujeme sa od grantového nepodarku, ktorý má budiť zdanie transparentnosti na žilinskej radnici. Vzhľadom na to, že tento rok chce mať primátor Slota posledné slovo pri rozhodovaní o pridelení finančných prostriedkov na projekty, navrhujeme, aby sa občania Žiliny obracali priamo na neho. Grantový systém je de facto zrušený," hovoria Ničík a Fiabáne.
Doteraz o úspešných projektoch a pridelených peniazoch v Žiline rozhodovali na základe bodovacieho systému štyri nezávislé komisie zložené z poslancov a odborníkov. Každý poslanec komisie mohol nominovať dvoch odborníkov a ručil za ich morálny a odborný kredit.
"Aj keď je v Žiline všetko možné, nevieme si predstaviť fungovanie grantového systému bez transparentného výberu projektov. Takto pokrivený systém svedčí o ignorovaní jeho morálneho a ekonomického zmyslu," tvrdia poslanci.
Stredoeurópsky inštitút pre ekonomické a sociálne reformy, ktorý štvrťročne hodnotí kvalitu ekonomických a sociálnych opatrení v slovenských regiónoch, udelil začiatkom minulého roku žilinskému grantovému systému druhé miesto.
V minulom roku odborníci v rámci grantového systému rozdelili 3,5 milióna korún pre 132 víťazných projektov.
DANIEL VRAŽDA