ť ešte vyše 130-tisíc invalidných dôchodcov. Prehliadkam sa vyhnú iba muži nad 60 a ženy nad 57 rokov.
Ministerstvo práce zdôvodňovalo zmeny posudzovania jednotlivých postihnutí snahou zabrániť neúmernému rastu invalidných dôchodcov a zneužívaniu dôchodkov. "Chcem, aby systém slúžil tým, ktorí sú naň odkázaní a priznanie dôchodku zodpovedalo stavu poberateľa," tvrdil hovorca ministerstva Martin Danko.
Hlavnou príčinou invalidity zostali aj naďalej onkologické či kardiovaskulárne ochorenia, duševné choroby a choroby svalovej sústavy. Takto postihnutí patrili v minulosti medzi plných invalidných dôchodcov, nový systém toto označenie zrušil, hovorí o ľuďoch, ktorých postihnutie znižuje schopnosť pracovať o viac ako 71 percent v porovnaní so zdravými. Zákon nepozná už ani "čiastočných invalidných dôchodcov", hovorí o ľuďoch s poklesom zarábať vo výške 41 - 70 percent. V tomto "nižšom" pásme sú podľa Veroniky Majtánovej, riaditeľky odboru lekárskej posudkovej činnosti, najmä ľudia s poruchami pohybového ústrojenstva.
Stupeň invalidity znížila poisťovňa takmer 12 percentám prehodnotených, naopak, zhoršenie stavu a teda vyššiu invaliditu priznala 4 percentám, pri ostatných nedošlo k nijakej zmene.
Niektorí sa cítia znížením či odobratím dôchodku poškodení. "Starším ľuďom, ktorí predtým nikdy nepracovali, a teraz im odrazu zobrali dôchodok, v niektorých prípadoch poškodili," hovorí prezidentka Asociácie organizácií zdravotne postihnutých Mária Orgonášová.
Asociácia pomohla niektorým s odvolaním. Tým, čo majú ísť k posudkovému lekárovi, Orgonášová odporúča, aby si nechali vystaviť aktuálnu správu o zdravotnom stave.
To, že prehodnocovanie zasahuje aj tých, ktorých už predtým uznali ako trvalých invalidov, kritizujú aj ďalšie organizácie. (haj)