BRATISLAVA - Odborári urobili vlastný prieskum medzi zamestnancami o ich postavení a platoch. "Väčšina ľudí sa vyjadrila, že mesačný príjem majú len na prežitie od výplaty k výplate," hovorí predseda Odborového zväzu Kovo Emil Machyna. "Makroekonomické ukazovatele sa ešte nepremietli do života zamestnaných ľudí."
Oslovili 7113 ľudí, z toho asi 55 percent v podnikoch, zvyšok na uliciach v mestách. 71 percent ľudí z prieskumu sa vraj bojí vyjadriť v podniku svoj názor. Machyna hovorí, že pri takto naladených ľuďoch je problém zapracovávať vo firmách nové metódy, alebo čokoľvek iné. Podľa neho treba zmeniť zákony, aby ľudia mali možnosť lepšie sa obhajovať. "Súčasný stav skôr nahráva vyššej príjmovej vrstve, podnikateľom, ako ľuďom v pracovnom pomere."
Na otázku "Aký bol vývoj vašej životnej úrovne za posledné dva roky?" odpovedalo 71 percent respondentov, že sa zhoršila. Približne 24 percent si myslí, že zostala rovnaká, 3 percentá, že vzrástla a 2 percentá to nevedeli posúdiť. Svoju životnú úroveň vníma ako nadštandardnú 1 percento opýtaných, ako priemernú 14 percent a 84 percent oslovených "prežíva z mesiaca na mesiac".
Zástupcovia odborových zväzov Kovo a textilného priemyslu poslali premiérovi Mikulášovi Dzurindovi list, v ktorom píšu, aby nezastupoval len 20 percent obyvateľov alebo len straníckych kolegov, ale všetkých občanov.
Minister financií Ivan Mikloš nesúhlasí s odborármi, že z hospodárskych reforiem na Slovensku profituje menšina. Očakávania ľudí podľa reprezentatívnych prieskumov - celkové i ekonomické - "sú iné a sú optimistické," povedal. Je prekvapený, že Machyna v utorok na rokovaní tripartity protesty neohlásil a nespokojnosť nespomenul.
(rf, sita, tasr)