Minister Pavol Rusko (na snímke vpravo vedľa ministra Ivana Mikloša) povedal, že z rozsudku si netreba robiť ťažkú hlavu. FOTO TASR - DANIEL VESELSKÝ |
Žalobu podali rakúski Zelení a podľa ich podpredsedníčky Evy Glawischnigovej "je to prvé takéto rozhodnutie nielen v Rakúsku, ale aj v Európe". Verí, že tento precedens môžu použiť aj v prípade Jaslovských Bohuníc alebo českého Temelína.
V rozsudku sa podľa agentúry APA píše, že prevádzkovateľ elektrárne má zaistiť, aby nevznikali rádioaktívne emisie. To podľa Glawischnigovej znamená elektráreň zlepšiť, alebo ju rovno odstaviť.
Glawischnigová je presvedčená, že Slovensko musí rešpektovať rozsudok rakúskeho súdu, ale Ena-Marlis Bajonsová z právnickej fakulty vo Viedni povedala pre ČTK, že verdikt susednú krajinu nezaväzuje.
Rozhodnutie súdu nie je konečné a Glawischnigová očakáva, že slovenská strana sa odvolá. Napriek tomu očakáva politický dosah rozsudku, ktorý podľa nej slovenská vláda nemôže ignorovať, keďže elektrárne sú stále v rukách štátu. Ide aj o Jaslovské Bohunice, ktorých životnosť chce minister hospodárstva Pavol Rusko predĺžiť a rozhodnutie viedenského súdu by tomu podľa Glawischnigovej mohlo zabrániť.
Rakúsko je najradikálnejším bojovníkom proti atómovým elektrárňam z okolitých krajín. "Každé víťazstvo proti atómovej elektrárni je víťazstvom rozumu, bez rozdielu na politickú príslušnosť," povedal pre agentúru APA vicekancelár rakúskej vlády z koaličnej strany slobodných Hubert Gorbach.
Rozsudok včera privítalo aj rakúske ekologické hnutie Global 2000. Hans Hügelfberger z tohto hnutia si myslí, že by to mohlo znamenať problémy pre potenciálneho investora Mochoviec - taliansky Enel, ktorý má práve dnes podpísať zmluvu o kúpe 66 percent akcií Slovenských elektrární.