Podľa Transparency International je Česko krajinou, kde majú korupčné praktiky príležitosť bujnieť.
Kým v niektorých častiach sveta je korupcia súčasťou spoločenskej štruktúry, ľudia v strednej Európe pojmy ako verejná bezúhonnosť chápu - ale nie vždy uplatňujú.
"Debata sa točí okolo toho, koho by sa pravidlá mali týkať, ale aj koľko transparentnosti je nevyhnutné," hovorí regionálny riaditeľ Transparency International Miklos Marschall. J"e tu verejný záujem o čo najviac priehľadnosti a potom je tu úsilie politikov o obmedzenie tohto záujmu."
Slovenský analytik Ivo Samson hovorí, že v Grossovej afére ide v porovnaní s tým, do čoho sú zapletení slovenskí politici, o smiešnu sumu.
"Na Slovensku, ktoré je zvyknuté na škandály väčšieho formátu, vyzerá tento škandálik českého premiéra ako nevinný." Slovenskí politici pritom zostávajú vo vládnych alebo straníckych funkciách, hoci sa objavili prípady politikov, ktorí nedokázali presvedčivo vysvetliť oveľa vyššie sumy.
Asi najznámejším prípadom podozrivého financovania je luxusná vila bývalého predsedu vlády Vladimíra Mečiara v Trenčianskych Tepliciach. Expremiér po svojom odchode z vládnej funkcie kúpil penzión. Médiá odhadli náklady na kúpu a stavebné úpravy na 40 až 50 miliónov korún a Mečiar financovanie obhajoval údajnou pôžičkou od zahraničného podnikateľa, ktorého odmietol menovať.
Ďalším známym škandálom bola stavba vily bývalého ministra obrany Pavla Kanisa z SDĽ. Kanis ešte v úlohe ministra začal stavať luxusnú vilu v lukratívnej časti Bratislavy a novinárom tvrdil, že ju financoval aj z výhier z tipovania na športové zápasy. Nakoniec zo svojej funkcie, aj pre iné problémy, v roku 2001 odstúpil a do politiky sa už nevrátil.
Autor: R