Dvaja aktivisti ekologického hnutia Greenpeace stoja na hromade uhlia v Bruseli a držia transparenty, ktorými protestujú proti tomu, že Belgicko podporuje výrobu energie, ktorá znečisťuje životné prostredie. Aktivisti priviezli uhlie pred budovu štátnej agentúry, ktorá poisťuje exportérov do chudobných krajín a tvrdí, že tým podporuje projekty chrániace životné prostredie. FOTO - REUTERS |
Bez amerického podpisu, ale aspoň s ruským súhlasom dnes začne platiť mnohokrát odkladaný Kjótsky protokol. Je to prvá globálna klimatická dohoda, ktorá má k dokonalosti ďaleko. Američania ako najväčší znečisťovatelia od nej odstúpili a nevzťahuje sa ani na Čínu, ktorú Kjóto zaraďuje medzi rozvojové štáty.
Dohoda obmedzuje výrobu škodlivých látok, ktorých uvoľňovanie do atmosféry podľa mnohých vedcov spôsobuje otepľovanie Zeme. Slovensko spoločne s ostatnými krajinami Eu- rópskej únie zmluvu schválilo.
Ak štáty dodržia, k čomu sa zaviazali, tak by sa v rokoch 2008 až 2012 mali svetové emisie oxidu uhličitého a ďalších skleníkových plynov znížiť o 5,2 percenta v porovnaní s rokom 1990.
Americká NASA na tento rok predpovedá historicky najhorúcejší rok.
Autor: mch