Na Fischerovo prvé vyjadrenie k afére s vízami včera čakali desiatky novinárov. FOTO - REUTERS
Nemecká vláda by mohla prísť o svojho najobľúbenejšieho ministra a strana Zelených o svoju najznámejšiu tvár. Šéf diplomacie Joschka Fischer včera prijal politickú zodpovednosť za aféru s vízami, ktorá už niekoľko dní otriasa ministerstvom zahraničných vecí. Tlak médií a opozície neustáva. Žiadajú Fischerovu hlavu.
Ide o niekoľko rokov starú záležitosť. V roku 2000 sa ministerstvo rozhodlo zjednodušiť vízovú politiku. Ambasádam vo východnej Európe nariadilo rozhodovať v sporných prípadoch vždy v prospech žiadateľa.
V Kyjeve tak v roku 2001 udelilo veľvyslanectvo 300-tisíc víz, čo bol drastický nárast v porovnaní s rokom 1998. Vtedy dali 133-tisíc víz.
Spolkový kriminálny úrad podľa denníka Die Welt už v septembri 2001 varoval, že sa procedúra zneužíva. Do Nemecka sa s požehnaním oficiálnych úradov dostávali ukrajinskí pašeráci ľudí, prostitútky, kriminálne živly a nelegálna pracovná sila.
Ministerstvo nariadenie nezmenilo ani po septembrových útokoch na newyorské dvojičky. Kým ministerstvo vnútra sprísňovalo podmienky vstupu do krajiny, ministerstvo zahraničných vecí migráciu podporovalo. So všetkými následkami. Veľkorysá politika sa zmenila až koncom roku 2004.
Niekoľko dní sa minister Fischer odmietal k afére vôbec vyjadriť. Situácia sa zmenila v piatok, keď na post zahraničnopolitického hovorcu frakcie Zelených v parlamente rezignoval Ludger Volmer. Volmer bol v roku 2000 generálnym tajomníkom ministerstva zahraničných vecí a iniciátorom sporného nariadenia, ktoré Fischer podpísal.
Včera musel šéf diplomacie mlčanie prerušiť. "Za možné zlyhanie a chyby svojich spolupracovníkov nesiem politickú zodpovednosť." Viac k prípadu povedať nechcel, je však pripravený vypovedať pred vyšetrujúcou komisiou, ktorú už k celej záležitosti na pôde parlamentu zriadila konzervatívna opozícia.
Fischer získal čas, ktorý potrebuje vláda i jeho materská strana. V nedeľu sú krajinské voľby v spolkovej krajine Šlezvicko-Holštajnsko, kde je už dvanásť rokov pri moci koalícia sociálnych demokratov a Zelených. Posledné prieskumy verejnej mienky koalíciu mierne favorizujú, viac ako tretina voličov stále nie je rozhodnutá. Spolková vláda potrebuje po sérii porážok na krajinskej úrovni víťazstvo ako soľ. Aj preto sa včera Fischera zastal samotný kancelár Gerhard Schröder. "Ak si opozícia myslí, že sa Fischera zbavím, ohromne sa mýli."
Fischer sa bráni tým, že s veľkorysou vízovou politikou nezačala terajšia vláda, ale predchádzajúci kabinet Helmuta Kohla. Je otázne, či mu to na udržanie vo funkcii bude stačiť.