Róm sa obrátil na prokuratúru a obchodnú inšpekciu. Tá potom do reštaurácie prišla s Rómkami, čašníci ich obslúžili, a preto Lackovu sťažnosť odmietla. Prokuratúra posunula podnet železničnej polícii, ktorá vyšetrovanie skončila po roku s tým, že nenašla dôkazy.
Lacko, zastupovaný Európskym centrom pre práva Rómov, sa obrátil na výbor OSN pre odstránenie rasovej diskriminácie. Výbor odporučil Slovensku prijať legislatívu, ktorú by diskriminovaní mohli použiť na obranu, teraz má pripraviť stanovisko, aký pokrok urobilo.
Slovenská strana namietala, že Lacko nevyčerpal domáce možnosti - mohol sa proti rozhodnutiu prokuratúry v Košiciach odvolať, či sa obrátiť na súd pre porušenie Občianskeho zákonníka, ktorý hovorí o ochrane osobnosti, života, občianskej cti, ľudskej dôstojnosti.
Po troch rokoch Generálna prokuratúra nariadila vec preskúmať. Tentoraz už prokurátor rozhodol, že ide o trestný čin podnecovania rasovej nenávisti. Majiteľa reštaurácie odsúdili na tri mesiace väzenia alebo pokutu 5000 korún.
Laco Oravec z Nadácie Milana Šimečku potvrdzuje, že Rómovia majú aj dnes "sťažený prístup do reštaurácií". Už pol roka môžu využívať antidiskriminačný zákon, ale podľa Oravca chýba silná "advokačná sieť mimovládnych organizácií", ktoré by sa zamerali na vyhľadávanie káuz a pomoc obetiam. Keby poslanci schválili posledný návrh Trestného zákona, bolo by možné využiť paragraf o podnecovaní národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti s prísnejšími trestami.
(haj)