BRATISLAVA - Jedinou odpoveďou, ktorú včera poskytlo tlačové oddelenie Úradu vlády na otázku denníka SME, či má bývalý vysoko postavený dôstojník komunistickej ŠtB Emil Chuchút dôveru svojho dnešného priameho nadriadeného - vedúceho služobného úradu Úradu vlády Tibora Neúročného - bolo, že Úrad vlády si Chuchúta zavolá na pohovor.
Chuchút je šéfom sekcie kontroly Úradu vlády. Pred revolúciou šéfoval I. odboru krajskej správy ŠtB v Banskej Bystrici, venoval sa boju s nepriateľmi z cudziny.
Neúročný neodpovedal na otázky, či Chuchúta vyzve, aby rezignoval, či si myslí, že kazí dobré meno Úradu vlády a štátnej služby a či naďalej spĺňa podmienku, podľa ktorej by sa mal štátny zamestnanec správať tak, aby neohrozoval vieru verejnosti v jeho nestrannosť a objektívnosť.
Predseda Úradu pre štátnu službu Ľubomír Plai povedal, že pohovor nadriadeného s Chuchútom, na ktorom ho vyzve, aby odstúpil, je jedinou zákonnou možnosťou, ako ho prinútiť k odchodu, keďže u nás neplatí lustračný zákon.
Úrad vlády ešte v piatok požiadal Úrad pre štátnu službu o metodický pokyn, ako postupovať, odpoveď stále nedostal.
Chuchút sa dostal na svoje miesto 1. januára 2004 konkurzom, je v stálej štátnej službe a vo funkcii je zrejme "natrvalo". Úrad vlády neodpovedal ani na otázku, ako je Chuchútova funkcia časovo ohraničená. "Absolvovaním výberového konania vstúpil pán Chuchút do stálej štátnej služby. Všetky náležitosti týkajúce sa štátnych zamestnancov upravuje zákon o štátnej službe," tvrdí tlačové oddelenie. Predtým Chuchút šéfoval šesť rokov kontrole na krajskom úrade.
Okrem Plaia, ktorý už vyzval Chuchúta na odchod, sa proti nemu ozval aj poslanec Smeru Dušan Čaplovič. V televízii TA3 povedal, že ak neodstúpi, mali by sa "vykonať kroky" aj na Úrade vlády. "Takíto ľudia, by nemali zostávať vo funkciách," myslí si. (mož)