BRATISLAVA - Ústav pamäti národa už niekoľko mesiacov pátra po spise údajného vojnového zločinca Ladislava Nižnanského. Posledná písomná zmienka o pohybe vyšetrovacieho spisu, ktorý proti Nižnanskému a spol. viedla štátna bezpečnosť v roku 1962, je stará 15 rokov.
"Je veľmi nezvyčajné, aby spis zmizol na niekoľko rokov. Ani orgány činné v trestnom konaní si nepožičiavajú spis na také dlhé obdobie. Urobia si kópie a vrátia ho do archívu," povedal Miroslav Lehký z ústavu.
Vyšetrovací spis mal byť uložený vo Fonde Krajskej správy ŠtB v Banskej Bystrici. Od minulého roku sa mal podľa zákona stať vlastníctvom Ústavu pamäti národa. Pri preberaní fondu ústav zistil, že spis si v roku 1990 vzala prokuratúra v Banskej Bystrici. Žiadna ďalšia písomná zmienka o tom, kde spis je, tam nebola.
Až po dlhšom pátraní dostal ústav odpoveď, že Bystrica ho odovzdala Generálnej prokuratúre. Jozef Szabó, riaditeľ medzinárodnej spolupráce na Generálnej prokuratúre, SME potvrdil, že spis v máji 2002, teda po 12 rokoch, vrátili ministerstvu vnútra. To ho malo uložiť späť do pôvodného fondu, takže v roku 2004 by sa dostal do vlastníctva Ústavu pamäti národa. Nie je jasné, prečo tak neurobilo.
"Vyšetrovací spis Ladislava Nižnanského sa nachádza v Archíve ministerstva vnútra od roku 1992," píše sa vo vyjadrení ministerstva, ktoré "v súčasnosti rokuje o odovzdaní spisu Ústavu pamäti národa". Na otázku, či je obvyklé, aby sa spis na taký dlhý čas fakticky stratil, sme odpoveď nedostali.
Lehký nevylučuje, že ešte aj dnes by mohlo niekomu prekážať, keby sa spis dostal na verejnosť. "Na túto otázku budeme vedieť odpovedať až potom, keď zrekonštruujeme, či bol proces v roku 1962 zmanipulovaný," vysvetľuje.
ŠtB založila spis o členoch obávaného protipartizánskeho komanda Edelweiss v roku 1962. Krátko nato sa v Banskej Bystrici konal súd, ktorý v neprítomnosti odsúdil Ladislava Nižnanského na trest smrti za masakry v obciach Ostrý Grúň a Kľak, kde zomrelo 164 mužov, žien a detí. Ďalší 12 členovia jednotky Edelweiss dostali vysoké tresty väzenia.
Vyšetrovanie viedli eštebáci z cirkevných monstrprocesov
Miroslav Lehký z Ústavu pamäti národa vie už dnes s istotou povedať, že vyšetrovanie členov jednotky Edelweiss viedli eštebáci, ktorí sa v 50. a 60. rokoch podieľali na príprave monstrprocesov proti cirkevným predstaviteľom.
"Z iných písomností vieme, že vyšetrovanie viedol kapitán Molnár, ktorý bol kľúčovou postavou pri spomínaných monstrprocesoch," hovorí Lehký. Ústav má záznam z výsluchu jedného zo svedkov, člena jednotky Edelweiss z roku 1962.
Výsluch trval tri dni. Výstup z prvého dňa tvorí krátka otázka a krátka odpoveď, hoci podľa spisu trval výsluch deväť hodín. Rovnaká situácia sa opakuje druhý deň. Tretí deň položil vyšetrovateľ niekoľko otázok a dostal niekoľko všeobecných odpovedí, výsluch trval opäť celý deň.
"Je preto namieste otázka, do akej miery bol proces v roku 1962 objektívny a prečo sa viedol až vtedy. Zločin sa stal v roku 1945 a mierny trest zaň dostal Nižnanský už po vojne. Prečo sa znovu otvoril až v roku 1962 a skončil sa tak tvrdým trestom?" pýta sa Lehký.
Aj to sú otázky, na ktoré by pomohla odpovedať rekonštrukcia udalostí podľa vyšetrovacieho spisu z roku 1962. (mim)