FOTO - TASR/AFP
Aké to je, keď sa stretnú vampíri, gladiátori, kozmonauti, biomasa, banány, ananásy, paradajky, makakovia, Herodesovi vojaci, Ježiš Kristus, klauni, molekuly DNA, donovia Quijotovia, princezné, strigy a čarodejnice, Indiáni, jezuiti a zombies?
Naomi Campbell, Calvin Klein, čerstvá Miss Universe Neviem-Jej-Meno, či japonský veľvyslanec, ktorého priebežne na ulici prepadli a kompletne o všetko obrali. Všetci pekne spolu, na Sambodrome, spolu s davom hladným po šou, sambe a mikro-bikinách pozerajú na defilé, ktoré zastaví život v 180 miliónovej Brazílii. Modelky či svetoví politici majú k dispozícii luxusné lóže s drahým chľastom či inými stimulantmi, chudobnejší sedia na tribúnach, ktoré lemujú ulicu Sapucaí, a pijú plechovkové pivo Brahma. Diskutabilnej kvality, ale vždy riadne podchladené. Najchudobnejší predávajú spomínané plechovkové pivo na uliciach, smerom k tribúnam.
Je to naozaj taká šou? Väčšia, ako si myslíte.
Každá škola samby má k dispozícii zhruba jednu hodinu. Keď ju prekročí, strhávajú sa jej body a stráca v záverečnom hodnotení. Počas nej pretancujú popred tribúny, predvedú svoje choreografie, predstavia svoje múzy v mikrobikinách, svoju hudbu, ktorá je skomponovaná na mieru, iná každý rok, predstavia svoj "zbor bubeníkov", impozantne rytmický a hlavne naživo. (Pre slovenské hviezdy ešte raz zdôrazňujem - naživo, páni umelci, playback neexistuje, playback je samovražda!)
Škola samby mala okolo 4000 tanečníkov, ktorí sú rozdelení do skupín. Je tu aj detská sekcia, ale aj takzvaná Stará garda. 80-roční páni a dámy, ktoré odtancovali už množstvo karnevalov. Pár hlavných hviezd, ostatní "robia krovie", ale s nasadením.
Alegorické vozy. Poznáme ich z osláv 1. mája. Najväčšie majú 40 metrov a na ich pódiu tancuje 50 ľudí. Jeden z vozov tohtoročného víťaza, školy Beija-flor, mal námet "Príchod kresťanstva do Brazílie". Pred vozom alegoricky znázorňujúcom Betlehem kráča zakrvavený Ježiš Kristus s krížom na chrbte, za ním tancuje 400 rímskych vojakov, a za vozom 400 Indiánov z Amazónie, spolu s 300 jezuitmi, ktorí im doniesli vieru. Často kreativita prechádza až do surealizmu, ale aj o tom je karneval.
To bola jedna škola, ale po nej nastupuje ďalšia, po nej ďalšia a tak ďalej až do ôsmej rána. Tri dni.
Výsledky sa vyhlásia poobede na štvrtý deň a karneval sa končí. Zaujímavé je, že Brazílčania nastupujú do práce po štyroch dňoch voľna, ale poobede. Ráno majú ešte voľno, treba sa vyspať.
myslanov.blog.sme.sk
Autor: JAN K. MYSLANOV(Autor žije v brazílskom Riu de Janeiro)