V čase, keď sa vzťahy Líbye a Západu pomaly otepľujú a keď sa aféra, ktorá ich najviac zaťažovala - aféra Lockerbie - uzavrela, líbyjský vodca Muammar Kaddáfí unikol aj pravdepodobne poslednej hrozbe, že on sám bude postavený pred súd za teroristickú minulosť svojej krajiny. Takáto možnosť mu hrozila zo strany francúzskej justície. Francúzsky kasačný súd však včera zamietol žalobu skupiny SOS-Attentats, ktorá v júni 1999 obvinila líbyjského vodcu z osobnej účasti na úmyselných vraždách spáchaných počas atentátu na francúzske lietadlo v roku 1989. Prípad sa tým definitívne uzavrel. Súd rozhodol, že „medzinárodný zvyk“ neumožňuje súdiť hlavu iného štátu, a tak Paríž ostal verný medzinárodnému klišé vo vzťahu k Líbyi a jej vodcovi. Advokáti obetí argumentovali, že na zločiny proti ľudskosti, a teda ani teroristický atentát, sa štátnická imunita nevzťahuje.
Rok po Lockerbie, kde v roku 1988 pri atentáte na lietadlo Pan Am prišlo o život 270 ľudí, sa nad púšťou v Nigeri zrútilo francúzske lietadlo DC-10 spoločnosti UTA. Obetí bolo o sto menej ako nad škótskym mestečkom, zato proces so šiestimi líbyjskými obvinenými v roku 1999 vyniesol na svetlo viac faktov. Obvinení boli vysokého rangu - bol medzi nimi aj Kaddáfího švagor a líbyjský diplomat v Brazzeville v Kongu. Ani jeden zo šiestich odsúdených vinníkov však nebol dodnes uväznený.
Líbya s procesom v neprítomnosti súhlasila a dokonca na ňom s francúzskou justíciou vzorne spolupracovala. Tak vzorne, že to ocenil aj samotný sudca. Po odsúdení vinníkov zaplatila vysoké odškodné 200 miliónov frankov. Takýto záver však rodiny obetí neuspokojil. V rovnakom čase sa začali rozvíjať francúzsko-líbyjské vzťahy a Paríž ochotne podporil zrušenie embarga OSN, keď Kaddáfí vydal dvoch podozrivých v atentáte nad Lockerbie a šiestich vinníkov v protifrancúzskom atentáte sa nedomáhal. Kým amerických investorov ešte rozhodnutie Washingtonu drží ďaleko od Tripolisu, Francúzi sa popri Talianoch do Líbye poponáhľali medzi prvými.
Kaddáfí vlastne dostal milosť vo chvíli, keď vydal dvoch podozrivých v kauze Lockerbie. Počas procesu, ktorý sa v januári skončil v Holandsku, úloha ani motívy líbyjského režimu vôbec neboli na programe dňa - úlohou škótskych sudcov bolo určiť vinu či nevinu dvoch obžalovaných. Jedného z nich - vysokého predstaviteľa tajných služieb odsúdili. Znamená to síce slabý tieň podozrenia, že vinníkom bol v skutočnosti líbyjský štát - ostane však zrejme bez ďalších konzekvencií.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ