
Iránsky prezident Muhammad Chatámí (v strede) dal najavo záujem svojej krajiny o kozmické technológie tým, že včera navštívil ruské stredisko na riadenie kozmických letov v Koroľove pri Moskve. Táto centrála sleduje orbitálnu stanicu Mir a komunikuje aj s novou Medzinárodnou vesmírnou stanicou (ISS). Iránčania sa hostiteľov pýtali, či by sa nemohli porozprávať s kozmonautmi na ISS, stanici Amerického úradu pre letectvo a vesmír (NASA), ale v tom čase spojenie nebolo možné. FOTO - REUTERS
WASHINGTON - Americké ministerstvo zahraničných vecí v noci na včera varovalo Rusko, aby nedodávalo Iránu moderné konvenčné zbrane ani „citlivé“ vojenské technológie. O dodávkach nešpecifikovaného druhu zbraní rokovali Moskva a Teherán počas pondelňajšej návštevy iránskeho prezidenta Muhammada Chatámího v Rusku. Podľa neoficiálnych zdrojov by mohlo ísť o raketový systém protivzdušnej obrany S-300, prúdové lietadlá, vrtuľníky, hliadkovacie lode a ďalšiu vojenskú techniku. Moskve v prípade realizácie takýchto dodávok hrozia hospodárske sankcie, ktoré Washington v minulosti už aplikoval proti firmám, ktoré sa podieľali na dodávkach raketových technológií do Teheránu. Americké ministerstvo zahraničných vecí už v pondelok upozornilo, že nesúhlasí s predajom dvoch kontroverzných kategórií zbraní - najmodernejšej konvenčnej výzbroje a „citlivých“ vojenských technológií. Putin vo zvláštnej nóte Washington informoval, že má v úmysle dodať Iránu obranné zbrane a dokončiť tam výstavbu jadrovej elektrárne. Podľa Putina tento obchod neznamená porušenie medzinárodných dohôd.
Rusko okrem toho ponúklo Iránu postavenie telekomunikačnej družice a počas Chatámího návštevy zástupcovia oboch krajín rokovali aj o možnosti, že by Irán mohol licenčne vyrábať ruské dopravné lietadlá TU-334 a TU-204. (čtk)