BRATISLAVA - Bývalý náčelník I. odboru Krajskej správy ŠtB Banská Bystrica, major Emil Chuchút včera odmietol odpovedať na otázku, či odstúpi z funkcie. "Všetko sa včas dozviete," povedal Chuchút, ktorý pracuje ako vedúci sekcie kontroly Úradu vlády v Banskej Bystrici. Na odstúpenie ho vyzval predseda Úradu pre štátnu službu Ľubomír Plai.
Chuchúta, ktorý je v stálej štátnej službe, však jeho nadriadený nemôže ihneď prepustiť, lebo u nás neplatí lustračný zákon. Plai hovorí, že je to najmä otázka morálky a svedomia človeka.
Medzi povinnosti štátneho zamestnanca síce patrí aj to, že by "nemal poškodiť dobré meno štátnej služby a ani spochybniť dôveru verejnosti", ale ani ak ju poruší, nie je to zákonný dôvod na odvolanie.
Jeho nadriadený by s ním mal mať pohovor. Toto mieni Plai navrhnúť Tiborovi Neúročnému, ktorý je Chuchútov priamy nadriadený, lebo je vedúci služobného úradu Úradu vlády. Ten totiž požiadal Plaia v tejto súvislosti o "metodické usmernenie". Úrad vlády na otázku, či si Neúročný Chuchúta pozve na pohovor, odpovie v pondelok.
Plai si myslí, že Chuchútova minulosť "má taký zásadný charakter vo vzťahu k jeho terajšiemu postaveniu, že verejnosť asi ťažko bude akceptovať niekoho s takouto minulosťou".
Chuchút sa stal zamestnancom Úradu vlády na základe delimitácie štátnych zamestnancov z odboru kontroly Krajského úradu v Banskej Bystrici. Tam pracoval od roku 1996 do roku 2004 ako šéf odboru kontroly. Na nové miesto prešiel konkurzom a na svoju funkciu nepotrebuje bezpečnostnú previerku NBÚ.
"Krajský úrad v Banskej Bystrici neavizoval, resp. neupozornil Úrad vlády ani v jednom prípade týkajúcom sa presúvaných zamestnancov na žiadne riziko, a to ani v prípade E. Chuchúta," tvrdí Úrad vlády.
I. odbor, ktorému Chuchút koncom 80. rokov velil, mal na starosti sledovať nepriateľské rozviedky, vízových cudzincov, emigrantov alebo navrátilcov a ochranu vojenských československých a sovietskych objektov. Zoznam, na ktorom sa ocitlo jeho meno, zverejnil tento týždeň Ústav pamäti národa. (mož)