BRATISLAVA - Väčšina ľudí vníma možnú koalíciu SDKÚ a HZDS negatívne, a platí to aj pre samotných voličov týchto strán. Vyplýva to z prieskumu agentúry MVK, ktorá sa respondentov pýtala, ako by takúto prípadnú koalíciu vnímali.
Generálny sekretár SDKÚ Ivan Harman vyhlásil, že samotné položenie takejto otázky v prieskume vedie k zavádzaniu verejnej mienky a pomáha politickým oponentom SDKÚ. Harman považuje za zarážajúce "vytváranie zdania o koaličnej dohode", pretože "žiadny orgán ani predstaviteľ SDKÚ takúto možnosť nikdy nepotvrdil a ani sa ňou nikdy nezaoberal".
Riaditeľ agentúry a sociológ Pavol Haulík povedal, že do širšieho prieskumu zaradili aj otázky, "ktoré považujeme za zaujímavé v presvedčení, že je to téma, o ktorej sa najviac hovorí".
Z reakcií politikov oboch strán vyplýva, že ich výsledok prieskumu neprekvapil. Podľa Haulíka aj preto, lebo si "určite niečo podobné už dali urobiť". Myslí si, že sa jeho výsledkom nebudú riadiť a "možno preto začali s aktivitami na presviedčanie verejnosti oveľa skôr, ako sa pred voľbami zvykne".
Poslanec SDKÚ Roman Vavrík považuje názor ľudí za normálny, pretože "náš volič sa ešte celkom nevyrovnal s rokmi vládnutia, počas ktorých nebolo dobre vnímané v zahraničí". Podobný názor mala jeho kolegyňa Petra Masácová.
Aj podpredseda HZDS Ján Kovarčík tvrdí, že v strane nikdy nediskutovali o tom, že by mali ísť do koalície s SDKÚ. Výsledky prieskumu treba brať podľa neho "ako realitu". Jeho kolega Viliam Veteška vidí výrazné rozdiely medzi voličmi oboch strán. "Na voličskú skupinu HZDS tvrdo dopadajú reformy sociálneho charakteru" a aj dávnejšie útoky SDKÚ na HZDS "zanechali svoju stopu".
Napriek tomu sa členská základňa SDKÚ pýta funkcionárov strany na možnú spoluprácu s HZDS. Vavrík im na stretnutiach vysvetľuje, "že to nie je tak".
Najlepšie riešenie Vavrík vidí v pokračovaní súčasnej koalície. Ak by sa však nedalo vládu zložiť bez HZDS alebo Smeru, za dôležité považuje, aby ľavica "nepotopila" reformy. "Čiže na jednej strane je pragmatizmus, že s niekým treba vládnuť a na druhej strane je to citlivosť na minulosť," povedal.
Viliam Veteška z HZDS by dokázal sedieť v jednej vláde s predsedom SDKÚ Mikulášom Dzurindom jedine v prípade, že "by sa včas pred voľbami urobili razantné zmeny na odstránenie závažných sociálno-ekonomických rozporov v spoločnosti". Podľa neho by to upokojilo najmä voličov HZDS, lebo voliči SDKÚ sú s reformami spokojní.
Na otázku, či prieskum nesignalizuje aj to, aby sa HZDS usilovalo o zbližovanie skôr so Smerom ako s SDKÚ, Veteška odvetil: "Ja viem, čo robím a budem robiť a tento prieskum beriem len orientačne."