
Stíhačka amerického námorníctva F/A-18 Hornet hliadkuje nad bezletovou zónou v južnom Iraku. Stroj tohto typu v pondelok pri cvičení v Kuvajte z nezistených dôvodov bombardoval pozorovacie stanovište.
FOTO – REUTERS

Prezident USA George W. Bush vzdal hold šiestim obetiam nehody.
FOTO – REUTERS
K bežným problémom, s ktorými sa počas prvých sto dní vlády musí americký prezident vyrovnať, sa v prípade Georgea Busha pridali nehody v armáde. V priebehu posledného mesiaca mal už štyri razy dôvod pripomenúť náročnosť vojenskej služby a minútou ticha si uctiť obete.
Bomba omylom zabíjala
K poslednej tragédii došlo v pondelok večer v kuvajtskej púšti. Stíhačka F/A-18 z lietadlovej lode Harry Truman počas bežného cvičenia omylom zhodila 225-kilogramovú bombu na pozorovacie stanovisko. Na mieste zahynulo päť amerických vojakov a jeden Novozélanďan. Ďalší ôsmi sú zranení.
Spojené štáty a Nový Zéland okamžite začali podrobne vyšetrovať príčiny nešťastia. Zatiaľ je jasné len to, že cvičenie sa odohralo po zotmení.
Cvičisko Udairi, kde k nehode došlo, často využívajú na tréning americkí aj kuvajtskí piloti. Podobné cvičenia s ostrou muníciou sa konajú najmenej štyrikrát do roka.
Vyšetrovanie sa má zaoberať štyrmi hlavnými bodmi: či pilot zhodil bombu na nesprávne miesto, či na nesprávnom mieste stáli pozorovatelia, či pilota chybne navigovali, alebo nehodu zapríčinila iná – neočakávaná udalosť.
Podplukovník Joe LaMarca z amerického centrálneho velenia v Tampe informoval, že úlohou cvičenia bolo natrénovať podporu pozemných vojsk zo vzduchu. Lietadlá mali v tme bombardovať nepriateľské ciele v blízkosti spojeneckých jednotiek. „Čo sa stalo a čo zlyhalo, skutočne nevieme,“ povedal LaMarca.
Stíhačky z lode Harry Truman sa minulý mesiac zúčastnili aj na bombardovaní predmestia Bagdadu. Denník Washington Post vtedy informoval, že viac ako polovica bômb svoj cieľ netrafila. Strely zanášalo doľava. Na vine bola asi chyba softvéru.
Ťažko pochopiteľné
„Nehoda mi opäť pripomenula, ako je vojenská služba nebezpečná,“ povedal prezident Bush na Floride a požiadal o minútu ticha. Smutný bol aj minister obrany Donald Rumsfeld: „Nehody ako táto sa objavia bez varovania a z dôvodov, ktoré sú len ťažko pochopiteľné.“
Podobné slová musel opakovať od svojho nástupu už viackrát. Začiatkom februára pri cvičnej plavbe narazila americká ponorka Greeneville do japonskej rybárskej lode. O necelý týždeň neskôr sa zrazili dve americké vojenské helikoptéry a začiatkom marca sa zrútilo vojenské lietadlo. (kos)
9. február – ponorka Greeneville potopila japonskú rybársku loď – 9 obetí
12. február – zrážka dvoch helikoptér – 6 obetí
3. marec – nehoda lietadla Národnej gardy – 21 obetí
12. marec – chybné bombardovanie počas cvičenia v Kuvajte – 6 obetí