
Robert Ludlum na archívnej fotografii z roku 1986. FOTO – AP
Mnohí ho považovali za kráľa literárneho thrilleru. Svoje knihy nasýtil napätím od prvej do poslednej stránky. Pridal k tomu sugestívny štýl a skvelé témy, ale aj dejové zvraty pohybujúce sa niekedy až na hrane pravdy a ilúzie. V pondelok dopísal život amerického spisovateľa Roberta Ludluma svoju poslednú kapitolu. Zomrel v Naples na Floride vo veku 73 rokov na infarkt myokardu.
Ludlum zažiaril už svojím debutovým románom Dedičstvo Scarlattiovcov z roku 1971. Obrovský úspech tohto večného detektívneho bestselleru sa špecialistovi na špionážne témy z obdobia studenej vojny podarilo zopakovať ešte viac ako 20-krát.
Mimoriadny ohlas mala Ludlumova séria románov o špiónovi Jasonovi Bournovi, ktorá sa začína dielom Bournova totožnosť a pokračuje ďalšími zväzkami The Bourne Supremacy a The Bourne Ultimatum. Uspešný bol aj sfilmovaný Ostermanov víkend, Chancellorov rukopis o fiktívnej vražde niekdajšieho šéfa FBI Edgara J. Hoovera alebo Mozaika Parsifal. Vlani vyšiel Ludlumov román s názvom The Prometheus Deception, ktorý nechýbal v rebríčkoch bestsellerov The New York Times či Publishers Weekly.
Ludlumove knihy vyšli v neuveriteľnom náklade 220 miliónov výtlačkov (!), v 32 jazykoch a v 40 krajinách vrátane Slovenska. Pre stúpencov autorovej tvorby však hovorca vydavateľstva St. Martin‘s Press Matthew Shear zasiela radostnejšiu správu: vydavateľ nechce pred čitateľmi utajiť ani nedokončené diela. Na ich konečnú podobu si budeme musieť ešte počkať.
Zomrel kráľ, ale zanechal životaschopnú ríšu. Popularitu detektívok neohrozila ani recesia kníh z poslednej dekády. Niektorí jej vytýkajú nadbiehanie vkusu širokého publika, no napríklad Josef Škvorecký hovorí: „Napísať dobrú detektívku nie je až také ľahké. Skúste to! A možno vari o Egarovi Allanovi Poeovi, Agathe Christie či Ed McBainovi povedať, že sú slabí spisovatelia? Ale vážení!“
ĽUDO PETRÁNSKY