Príslušníci Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Michalovciach Peter B., Peter Š. a Marián Š. svojou "pasivitou a opomenutím plnenia povinností" v prípade tušickej tragédie "rozhodujúcim spôsobom prispeli k spôsobeniu iného, obzvlášť závažného následku, akým usmrtenie dvoch detí bezpochyby je".
Taký je názor generálneho prokurátora, ktorý podal sťažnosť za porušenie zákona v prospech obvinených na Najvyšší súd. Ten zrušil oslobodzujúci rozsudok Okresného súdu v Michalovciach i uznesenie odvolacieho Krajského súdu v Košiciach.
Traja policajti, obžalovaní pre trestný čin marenia úlohy verejného činiteľa z nedbanlivosti v pondelok na budúci týždeň teda opäť predstúpia v Michalovciach pred trestný senát. Okresný súd musí vec opäť prerokovať a rozhodnúť.
Najvyšší súd vzal do úvahy, že matka dvoch detí, ktoré na dvore rodinného domu zastrelil z nelegálne držanej zbrane ich vlastný otec a vzápätí spáchal samovraždu, sa necelých päť dní pred brutálnym činom obrátila na políciu. Prostredníctvom tiesňovej linky 158 oznámila na operačné stredisko v Michalovciach, že manžel sa jej so zbraňou v ruke vyhrážal zabitím trojročnej dcérky a dvojročného synčeka. Uviedla tiež typ, farbu a štátnu poznávaciu značku, na ktorom potom ušiel.
Operačný dôstojník vydal telefonický pokyn, aby na miesto činu vyslali z Obvodného oddelenia PZ v Trhovišti hliadku, ktorá si overila oznámenie a potvrdila podozrenie zo spáchania trestného činu nedovoleného ozbrojovania a trestného činu násilia proti skupine obyvateľov a proti jednotlivcovi. Tým sa práca policajtov skončila.
Ani nasledujúceho dňa neprijal službukonajúci policajt v Trhovišti opakované ústne podané trestné oznámenie matky, nezaevidoval ho, neurobil zápisnicu ani žiadne ďalšie opatrenie na ochranu života a zdravia ohrozených.
Podľa Najvyššieho súdu mali policajti prijať také opatrenia, ktoré by viedli k zadržaniu, odzbrojeniu a predvedeniu páchateľa, k zaisteniu strelnej zbrane a nábojov a ich povinnosťou bolo prípad zdokumentovať, čím mohli nezmyselnej vražde predísť.
Advokátka: Nezmyselnej vražde sa dalo prísť
Aj advokátka Iveta Rajtáková z Košíc, ktorá v procese zastupovala matku, je presvedčená, že keby policajti dôsledne plnili svoje povinnosti, mohli tragédii zabrániť. Podľa jej názoru rozhodnutie Najvyššieho súdu má veľký význam aj do budúcnosti. Ten totiž uznal, že stačí aj ústne oznámiť skutočnosť, ktorá nasvedčuje, že bol spáchaný trestný čin. "Nezáleží teda na forme. Keď polícia získa takéto informácie, musí konať a nie čakať, kým dostane trestné oznámenie písomne."
Rajtáková očakáva od okresného súdu objektívne a spravodlivé rozhodnutie. "Prvostupňový súd je viazaný právnym názorom Najvyššieho súdu. Bolo by šokujúce, keby sa pojednávanie skončilo inak, ako uznaním viny obžalovaných." (sen)