objavilo príliš veľa a vláda musí hľadať chýbajúce prostriedky. Roľníci tak zatiaľ s protestmi počkali do konca februára. Ak ani potom peniaze nedostanú, ocitnú sa údajne mnohí z nich pred bankrotom.
,,Peniaze sme mali dostať pred tromi mesiacmi. Neplnenie záväzkov štátom podlamuje dôveru poľnohospodárov," hovorí predseda Poľského zväzu roľníkov Wladyslaw Serafin. Farmárom podľa neho chýbajú peniaze na to, aby mohli sami vyrovnať svoje záväzky, najmä voči bankám. Veľa z nich si totiž na modernizáciu hospodárstva vzalo úver. Podľa podpredsedu štátnej Agentúry rozvoja a modernizácie roľníctva Edwarda Adamca by štát mohol prinajmenšom časť žiadateľov do konca februára uspokojiť. Na vyplatenie všetkých žiadostí poľských roľníkov je vraj potreba 600 miliónov zlotých, teda viac ako štyri miliardy korún. Agentúra podľa neho už rokuje s ministerstvom financií, a uvažuje tiež o tom, že si sama vezme úver.
Poľskí farmári patrili k tým skupinám ľudí, ktorí mali za vstupu do Európskej únie najväčšie obavy. Paradoxne sú to však práve oni, ktorí podľa odborníkov na minuloročnom rozšírení EÚ najviac a tiež ako jediní z prvých zarobili. O ich produkciu, ktorá je v porovnaní s inými európskymi farmármi lacnejšia, je obrovský záujem predovšetkým v západnej Európe. Zvýšený dopyt sa odrazil tiež na cenách, a teda i príjmoch farmárov.
Za posledných 15 rokov síce Poliaci zaznamenali pomerne rýchly ekonomický rast, ale jeho dôsledky dosiaľ neprenikli na poľskú dedinu. Tam ľudia stále žijú skromne, o čom svedčí i to, že viac ako polovica poľských roľníkov obrábala len malé políčka. (čtk)