ých cien. Z nich sa výrazne zvýšila len cena vodného a stočného, o niečo drahší bol aj plyn. Výsledkom bolo, že v priebehu minulého mesiaca sa celková úroveň cien na Slovensku zvýšila o 1,7 percenta, čo predstavuje len zlomok oproti predchádzajúcim rokom. Ako vyplýva z údajov Štatistického úradu, v porovnaní s januárom 2004 bol prvý mesiac tohto roka drahší o 3,2 percenta. Ešte v decembri medziročná inflácia dosahovala 5,9 percenta.
"Po piatich mesiacoch poklesu došlo k zvratu vo vývoji cien potravín, ktoré v januári zdraželi o 1,5 percenta. Oneskorene sa tak dostavilo sezónne zdražovanie najmä zeleniny a ovocia. Tento faktor bude zrejme pokračovať aj vo februári," poznamenal analytik ING DSS Pavol Ondriska. Daniel Kozel z Komerční banky však očakával o niečo miernejší vývoj cien potravín "vzhľadom na veľmi slabý rast ich cien v Českej republike a Nemecku". Aj napriek tomu však boli potraviny tento rok v januári o vyše percento lacnejšie ako v rovnakom mesiaci pred rokom.
Spomaľovanie rastu cien by malo podľa ekonómov pokračovať. ,,Tento proces by malo podporiť aj výrazné zhodnocovanie slovenskej koruny, ktoré dosiaľ len málo dovozcov a obchodníkov premietlo do nižších cien pre konečných spotrebiteľov," pripomenul Ján Kovalčík z Trend Analyses. Fakt, že platy ľudí rastú v súčasnosti rýchlejšie ako ceny, podľa neho v priebehu roka povedie aj k miernemu rastu cien služieb.
Analytička ČSOB Silvia Čechovičová však zatiaľ dopytové tlaky na rast cien nevidí. To podľa nej môže byť aj argument pre centrálnu banku na zníženie kľúčových úrokových sadzieb. "Myslím si, že z hľadiska ekonomiky nie je takýto krok nutný. Pre výrazné posilňovanie koruny ho však nevylučujem."
Niektorí ekonómovia očakávajú, že NBS pristúpi k zníženiu úrokových sadzieb ešte tento mesiac. Znížila by tak atraktivitu koruny, čo by mohlo spomaliť jej posilňovanie. Čechovičová však pripomína, že centrálna banka môže počkať do marca, keď budú známe údaje o raste ekonomiky za minulý rok.
MARTIN JAROŠ