"Ľudia od nás očakávajú vysvetlenie o zmene výšky dane a jej dôvode. Väčšinou chcú už aj daň zaplatiť, aby na úrad nemuseli chodiť dvakrát. Aj tu im vychádzame v ústrety a daň na požiadanie zinkasujeme," hovorí starosta Zábiedova Ján Banovčan.
Daňovníkom v Turzovke podľa prednostu mestského úradu Kamila Kobolku najväčší problém robí zdaňovanie pozemkov v spoluvlastníctve alebo v podielovom vlastníctve, ako sú lesy či poľnohospodárske zocelené parcely, a výpočet dane z nich.
Nad tým, čo do priznania napísať alebo ako daň vypočítať, sa neraz trápia aj úradníci. Jedným z problémov je správne určiť zastavanú plochu. Na daňovom oddelení Obecného úradu v Bernolákove to pripisujú tomu, že daňovníci často majú v katastri nádvorie zamerané vrátane stavby, takže jeho výmeru nemožno určiť. No chybu daňovníci robia aj vtedy, keď si so stavbou (domom) dajú zdaniť ako stavbu aj pozemok pod ňou alebo ho "zarátajú" aj ako stavbu, aj ako pozemok, teda dvakrát, a "potom im vychádzajú nehorázne sumy".
Podľa Beáty Popelkovej z Mestského úradu v Bojniciach mnohé závisí od daňovníkov. "Niektorí, najmä starší, nedokážu vyplniť daňové priznanie vôbec."
Vedúci finančného oddelenia v Partizánskom Miloš Šušoliak hovorí, že pri preberaní priznaní kontrolujú, či sú vyplnené správne, takže ak občan je na pochybách, "pracovník mu všetko vysvetlí a ukáže, čo treba doplniť, prípadne opraviť". Ak niekto, kto už v minulosti priznanie podal, teraz nemôže uviesť nejaký údaj, lebo ho stratil alebo zapatrošil, nič sa nedeje. "Náš pracovník mu to vyhľadá zo starého podania."
JOZEF ČAVOJEC
Návod, ako vyplniť priznanie nájdete na 25. a 28. strane