Šéf Slovenskej filharmónie Marián Lapšanský (vľavo). FOTO SME - PAVOL FUNTÁL |
BRATISLAVA - "Ministerstvo kultúry nám v piatok oznámilo, že poveruje Slovenskú filharmóniu organizáciou Bratislavských hudobných slávností," oznámil včera novinárom prekvapujúce rozhodnutie ministerstva kultúry generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie Marián Lapšanský. Na otázku, ako je možné, že o tomto rozhodnutí vopred nevedel, odporučil obrátiť sa na ministerstvo kultúry.
Minister Rudolf Chmel svoj krok podľa Lapšanského zdôvodňoval historickou previazanosťou, nakoľko BHS vznikli pri Slovenskej filharmónii. Od roku 1971 sa však stal ich hlavným organizátorom Slovkoncert, posledných päť rokov ich organizoval jeho nástupca - Hudobné centrum.
Festivalový výbor BHS na čele s profesorom Milošom Jurkovičom včera poslal ministrovi list, v ktorom vyjadril prekvapenie a znepokojenie nad rozhodnutím, ktoré sa odohralo bez prechádzajúcich konzultácií s organizátormi festivalu, jeho výborom i direktóriom. "Nevidíme žiadne reálne dôvody na tento krok," píše sa v liste, ktorý zdôrazňuje, že takýto závažný zásah by si zaslúžil širšiu odbornú diskusiu. Výbor BHS žiada ministra prehodnotiť rozhodnutie, ktoré Oľga Smetanová, riaditeľka Hudobného centra, považuje za krok späť. Podľa nej je dôležité, aby festival fungoval ako samostatný právny subjekt. K takémuto modelu podľa nej smerovali všetky doterajšie dohovory s ministerstvo kultúry. "Fungovanie festivalu pri národnom orchestri by sme vo svete ťažko hľadali," reagovala Smetanová.
Podľa stanoviska hovorkyne Nory Slovákovej si minister kultúry od zmeny organizátora BHS sľubuje vytvorenie stabilnejšej platformy, ale zároveň aj pokračovanie v projekte právneho osamostatnenia festivalu. Minister chce garantovať aj kontinuitu činnosti doterajších odborných orgánov festivalu - festivalového výboru i direktória.
Lapšanský, vysvetľujúc motívy ministerstva, ktoré na tlačovú konferenciu neposlalo žiadneho vyššieho úradníka, povedal, že zmenu netreba chápať ako kritiku doterajšej organizácie tohto najvýznamnejšieho hudobného podujatia na Slovensku. "Možno je to len snaha o ochranný plášť smerom do budúcna, pretože vieme, že budúcnosť je neistá a filharmónia je prikrytá zákonom." Do konca februára má prebehnúť aj delimitácia pracovníkov, ktoré doteraz organizačne zabezpečovali festival a delimitácia ich hmotného majetku. (zu)