ILUSTRAČNÉ FOTO - SME |
BRATISLAVA - Občania, ktorí sa živia podnikaním, už nemôžu využívať výhody paušálnej dane, ktorá existovala v starom daňovom systéme. Ostávajú im teda dve možnosti - buď viesť účtovníctvo a na konci roka zdaniť vypočítaný zisk 19 percentami, alebo si uplatniť tzv. paušálne výdavky. Druhá možnosť je vhodná pre tých, ktorí majú veľmi nízke náklady na činnosť, alebo si chcú ušetriť prácu s administratívou. Paušálne výdavky sú totiž administratívne rovnako nenáročné, ako bývala paušálna daň - stačí evidovať faktúry a majetok.
Pri paušálnych výdavkoch si podnikateľ spočíta príjmy a 25 percent z ich výšky si uplatní ako výdavky. Výnimku tvoria remeselné živnosti (pozri zoznam vpravo), ktoré si môžu do výdavkov započítať 60 percent príjmov. Okrem toho sa daňový základ znižuje o odpočítateľnú položku na seba a prípadne aj na nezamestnaného partnera, ako aj o sumu odvodov a iných povinných platieb (teda napr. aj platieb autorov do Literárneho fondu). V starom systéme tiež existovali paušálne výdavky, základ dane sa však nedal dodatočne znížiť o odvody.
Mnohým podnikateľom po zrušení paušálnej dane vznikne daňová povinnosť vyššia ako 20-tisíc korún, kvôli čomu budú musieť platiť preddavky na daň. Nový zákon jasne definoval preddavkové obdobie ako rok od apríla do marca, takže už nebude vznikať súbeh splatnosti dane a prvého preddavku. (r)