Šéfredaktor spravodajstva STV Ivan Janda hovorí: Možno sú Správy STV niekedy sterilné a suché, chceme však, aby informácia bola vyvážená. To sú naše priority. FOTO SME - MIRKA CIBULKOVÁ
Televíziu kritizoval aj za nedostatok profesionálnych zručností či chyby v dramaturgii správ, predovšetkým v radení príspevkov a v pestrosti ich skladby. Za nedostatočné považoval aj spravodajstvo z regiónov či zo zahraničia.
Fejko obviňoval STV aj z istých cenzúrnych zásahov, pripomenul odchod redaktora Ivana Bradu, ktorý sa sťažoval Rade STV na "cenzúrny" zásah v súvislosti s jeho príspevkom o spoločnosti Veriteľ.
Podľa riaditeľa STV Richarda Rybníčka chýbala jeho analýze reálna argumentácia.
Fejko trval aj na dodržiavaní tretinového podielu v prezentácii vlády, koalície a opozície. Ten bol podľa interného monitoringu STV v januári 44,9 : 22,2 : 32,9. Šéf spravodajstva Ivan Janda povedal, že tretinový model obmedzuje prácu redaktorov a rada svoje vlastné odporúčanie napokon zrušila.
Viacerí členovia rady kritizovali nízku sledovanosť Správ STV. Podľa Jandu sledovanosť nie je kritériom kvality a pripomenul, že aj veľmi kvalitné spravodajstvo Českej televízie v súboji so správami televízie Prima niekedy prehráva.
Marián Slovák kritizoval nedostatočnú dynamiku Správ STV, ktorá sa podľa neho nedá dosiahnuť pohybom moderátorov po štúdiu.
Rada STV ocenila, že mesačný monitoring spravodajstva, ktorý minulý rok na jeseň vypracovala licenčná rada, nezaznamenal v spravodajstve STV nekorektné príspevky. Tie sa podľa licenčnej rady viac objavovali v spravodajstve televízií JOJ a TV Markíza. V sledovanom období mala v STV vláda 367 neutrálnych prezentácii, 19 negatívnych a jednu pozitívnu.
Rada reagovala aj na sťažnosť vo veci príspevku Zvláštne prideľovanie peňazí v Správach STV o rozdeľovaní grantov ministerstva kultúry pre audiovizuálne projekty. Pripustila, že v tomto prípade mohlo dôjsť k nevyváženému prezentovaniu skutočnosti. Licenčná rada však k tomuto istému prípadu dala predvčerom stanovisko, že sťažnosť voči STV bola neopodstatnená. (zu)
Sledovanosť v Česku
Sledovanosť českých hlavných spravodajských relácií v 5. týždni
Události ČT 18,0 - 23,1 %
Televizní noviny NOVA 35,4 - 41,6 %
Spravodajský deník PRIMA 17,7 - 19,3 %
Sledovanosť správ na Slovensku
Priemerný trhový podiel spravodajských relácií v % - Január
Správy STV 29,6
Noviny JOJ 31,7
Televízne noviny Markíza 74,6
Porovnanie Noviny JOJ Správy STV
1. týždeň 2005 32,1 30
2. týždeň 2005 31,4 29,8
3. týždeň 2005 31,5 29,7
4. týždeň 2005 31,7 28,7