j.
Od začiatku 90. rokov pôsobil 60-ročný Kovanda ako diplomat, okrem iného pri OSN v New Yorku a od roku 1998 v Bruseli. Predtým bývalý študentský vodca strávil 20 rokov v americkej emigrácii.
O špičkové pozície v európskych inštitúciách vedú členské štáty tvrdý zákulisný boj, ktorý však ich "váhu" v únii odráža len nepriamo. Za Slovákov podľa svojich slov nedávno loboval i vicepremiér Pál Csáky.
Únia chce ľuďmi z nových členských krajín obsadiť osem špičkových postov. Česko už presadilo Máriu Bohatú za podpredsedníčku štatistického úradu Eurostat v Luxembursku, exministra financií Ivana Pilipa za vicešéfa Európskej investičnej banky či Petra Blizkovského ako riaditeľa na Rade EÚ. Kovanda sa presadil medzi sto uchádzačmi, v užšom výbere bol aj bývalý slovenský veľvyslanec pri EÚ Juraj Migaš. Dosiaľ jediným generálnym riaditeľom z nových krajín je slovinský exminister Ivan Bizjak. Pri Európskej komisii zástupcu generálnych riaditeľov už od decembra majú i Maďarsko a Slovinsko .
Zatiaľ najvyššie postaveným slovenským úradníkom je riaditeľ kabinetu eurokomisára Jána Figeľa, bývalý slovenský veľvyslanec pri EÚ Miroslav Adamiš. Od marca sa funkcie riaditeľky ujme i Katarína Mathernová. Na generálnom riaditeľstve pre regionálny rozvoj bude zodpovedať za štrukturálne fondy. Mathernová pracovala pri Svetovej banke vo Washingtone ako vládna poradkyňa a právnička v USA.
Generálni riaditelia a ich zástupcovia môžu počítať so základným platom najmenej 14 823 eur (563 274 korún), riaditelia 13 191 eur hrubého (501 258 korún).
Autor: David Zelinger, Brusel