Šíitske ženy v Basre na smútočnej ceremónni za zavraždeného novinára. FOTO- REUTERS
Výsledky irackých parlamentných volieb neoznámia ani dnes, hoci to volebná komisia avizovala. Včera sa "objavilo" 300 volebných urien s nespočítanými hlasmi. Nie je jasné, odkiaľ pochádzajú. Volební úradníci hovoria, že definitívne výsledky by mohli oznámiť do konca mesiaca.
"Nové" urny sú ďalším príkladom volebných nezrovnalostí. Už predtým sa objavili informácie o poškodených urnách či o tom, že tisíce voličov na severe (išlo hlavne o irackých kresťanov a sunnitov) nemohli voliť, lebo nedostali volebné lístky. To všetko spolu s faktom, že volebná komisia stále nechce uviesť ani predbežné čísla volebnej účasti, voľby spochybňuje a prehlbuje neistotu.
Oznámenie výsledkov volieb a začiatok rokovaní o rozdelení moci očakávajú hlavne šíiti. Z predbežných výsledok volieb je zrejmé, že výrazne víťazia. A to aj v niektorých dominantne sunnitských regiónoch. Napríklad aj v okolí Saddámovho rodiska Tikrítu.
Teraz sa hrá o to, ktorý prúd šíitov preváži a bude formovať Irak: či tí, ktorí otvorene hovoria o zavádzaní šaríje do irackého práva, alebo sekulárni. Podľa niektorých odhadov dostala šíitska koalícia Zjednotené iracké spojenectvo, ktorej požehnal ajatolláh Sistání, možno až 50 percent hlasov. Oveľa menej (asi do 15 percent) dostali sekulárni šíiti premiéra Ijáda Allávího.
Medzi nich sa dostali Kurdi s asi 25 percentami hlasov. Budú tak výrazne ovplyvňovať rozhodnutie o zložení vlády. Hneď to využili a začínajú do funkcie prezidenta pretláčať svojho kandidáta Džalala Talabáního.
Ich cena rastie, čím viac sa špekuluje, že by sa mohli spojiť s Allávím a časťou Zjednoteného irackého spojenectva (nie všetci členovia koalície sú náboženské strany) a oslabiť tak vplyv náboženských strán.
Takéto spojenectvo by navyše umožnilo Allávímu, ktorého rovnako ako Kurdov považujú za proamerického, aby zostal irackým premiérom. Sistáního ľudia však hovoria, že premiér musí byť od nich.
Očakáva sa, že Alláví by bol ku Kurdom ústretovejší ako šíitske náboženské strany. Tie majú problém, že Kurdi sú väčšinou sunniti a k náboženstvu sú skôr chladní.
V týchto debatách sa vôbec nespomínajú irackí sunniti. Jeden zo šokujúcich odhadov naznačuje, že sunnitská strana súčasného prezidenta Jawara dostala menej ako percento hlasov. Efekt sunnitskej neúčasti tak môže mať pre túto skupinu, ale aj pre celý Irak, zničujúce následky.
Preto sa šíiti aj Kurdi usilujú sunnitov, napriek tomu, že voľby bojkotovali, zapojiť. Hovorí sa, že by sa mali podieľať na tvorbe ústavy. Časť sunnitských strán vraj už súhlasila. Ide však o malé frakcie.
V Basre zabili novinára
BAGDAD - Korešpondenta Američanmi financovanej irackej televízie al-Hurra Abdula Chazáala a jeho šesťročného syna včera v juhoirackej Basre zabili neznámi ozbrojenci. Televíziu al-Hurra založili ako protiváhu arabských televízií al-Džazíra a al-Arabíja, ktoré Washington kritizoval za zaujaté spravodajstvo z Iraku.
Skupina ozbrojencov včera v Bagdade uniesla vysokého úradníka ministerstva vnútra, podvečer zabili úradníka z ministerstva výstavby Ďalšie násilie pribudlo v Samare, kde pri bombovom atentáte zahynuli štyria policajti a dvaja sú zranení.
Neďaleko severoirackého Kirkúku zase sabotéri raketami zničili plynovod.
Taliansky denník Il Manifesto včera oznámil, že má správy, že jeho reportérka unesená v Iraku je stále nažive. Giulianu Segrenovú uniesli v piatok pred univerzitou v Bagdade. V utorok sa na internete objavila informácia, že ju únoscovia zabili. Jej zamestnávateľ však tvrdí, že získal v Iraku kontakt na únoscov a že novinárka bola v pondelok i v utorok nažive. (čtk)