Premiér Rasmussen svojim Dánom rozumie a zároveň je aj frankofilom. V Kodani v deň volieb rozdával croissanty. FOTO - REUTERS |
Ako prvý liberálno-demokratický predseda vlády obhájil svoj úrad. Socialisti dosiahli najhorší výsledok za 30 rokov a ich predseda odstúpil.
Rasmussen si "perfektnú" prezývku vyslúžil za posadnutosť plánovať všetko do posledného detailu, dochvíľnosť a puntičkárstvo. A pravdepodobne aj švihácky štýl, ktorý voličky zjavne oslovuje. K urnám sa však unúvalo aj dosť mužov, o čom svedčí 85-percentná účasť, čo je v Európe ojedinelý úkaz. Víťazstvo liberálnej strany Venstre je pri takom množstve odovzdaných hlasov cenné aj napriek tomu, že oproti voľbám v roku 2001 stratila štyri kreslá.
Dáni sú podľa jedného z nedávnych prieskumov najšťastnejšími ľuďmi na svete a ich politickí reprezentanti zostávajú podľa želaní voličov svojskí - pred eurom uprednostňujú dánsku korunu, v otázkach európskej integrácie sú skôr skeptikmi a známi sa stali prísnymi imigračnými zákonmi.
Rasmussen sa však prejavil aj ako talentovaný vyjednávač, ktorý na summite Európskej únie v roku 2002 dokázal na poslednú chvíľu dotiahnuť komplikované vyjednávania o rozšírení Európskej únie. Podporuje aj Američanov v Iraku. Dáni tam vyslali 500 vojakov a premiér ich nechce stiahnuť, hoci si to želá šesť z desiatich Dánov.
Znižovaním daní - jedných z najvyšších na svete - a prísnymi zákonmi pre prisťahovalcov Rasmussen presvedčil široké spektrum voličov.
Časť Európy sleduje dánsku imigračnú politiku so znepokojením, cíti v nej prílišnú obavu pred všetkým, čo je cudzie. Od nástupu stredo-pravej vlády v roku 2001 a po výraznom pritvrdení imigračných pravidiel rok potom klesol počet žiadateľov o azyl o 80 percent. V súčasnosti napríklad cudzinecký úrad rozhoduje aj o tom či manželský pár, v ktorom je jeden cudzinec, nemá "silnejšiu väzbu" na rodnú krajinu partnera nežijúceho v Dánsku.
Pre Rasmussenovho koaličného partnera, Konzervatívnu ľudovú stranu, je prisťahovalectvo jedinou témou. Extrémistická predsedníčka strany Pia Kjärsgaardová vytvára dojem, že všetky problémy spôsobujú cudzinci, hoci prisťahovalci tvoria len dve percentá z 5,3 miliónového národa. Voličov však oslovuje, konzervatívci získali o tri miesta v parlamente viac ako v predchádzajúcich voľbách. Zároveň však mobilizuje tých, čo považujú takúto politiku za hanebnú - najviac sa posilnili sociálni liberáli, ktorí sú za zmäkčenie imigračných pravidiel.