ľudia "zmrazujú" svoj tvorivý potenciál. Čakajú na lepšie časy a možno aj na sponzorov. Krízová situácia v produkcii pôvodných filmov a inscenácií sa prejavila najmä v roku, s ktorým sa v týchto dňoch lúčime. STV uviedla len 3 tituly (Ako divé husy, Chaos a Krajinku), rozvrhnuté na 6 večerov. Divák si len vďaka reprízam mohol udržať predstavu, že aj doma na Slovensku máme dobrých hercov, režisérov a námety. Do nasledujúceho roku pripravila STV novú konštrukciu kedysi obľúbených pondelkových večerov, originalita ktorých sa už stala iba dávnou legendou. Celá pôvodná tvorba našej nekomerčnej televízie pre rok 2002 sa dá zhrnúť do 12 večerov, z ktorých päť bude venovaných filmovému seriálu Návrat do Budína. V ucelenom bloku ho diváci uvidia na budúce Vianoce. Zvyšné snímky budú "roztrúsené" s pomerne záhadnou logikou v priebehu roka s výnimkou letných prázdnin. So záhadnou logikou preto, lebo stratégia STV je premiérovať filmy vyrobené dávnejšie, ktoré sa medzitým stihli predstaviť na niektorých filmových a televíznych festivaloch. Tak sa začudovanému divákovi stáva, že film, o ktorom sa tvrdí, že je premiérou, odkiaľsi pozná: videl ho totiž na obrazovkách koprodukčných televízií. Tie nenechávajú nové tituly odležať, ponúkajú ich divákom čím skôr.
Premyslený plán
V cykle pod názvom Stretnutie pripravilo Programové centrum literárno-dramatických programov STV na pondelkové večery slovenskú a českú tvorbu v 50-percentnom pomere. Na obrazovky sa až teraz premiérovo dostanú tituly, nakrútené už v roku 2000, resp. 2001. Prestriedané budú filmovými návratmi. O české filmy zvádzala STV "krutý boj". Barrandovské filmy sa totiž ukázali byť drahšími, ako manažéri STV pôvodne predpokladali. Zrejme tu neobstálo východisko, že naše kedysi federálne bratské národy by si mohli novú tvorbu predávať pod cenu. Napriek týmto skutočnostiam bude mať predsa len slovenský divák príležitosť vidieť viac pôvodných titulov a v pomerne pestrej tematickej palete.
Prekliaty služobník lásky
Prvý ponovoročný pondelok prichádza s premiérou zaujímavého videofilmu Prekliaty služobník lásky, ktorý bol dokončený ešte v roku 2000.
Námet a scenár: Miroslav Sovják, réžia: Martin Kákoš, kamera: Laco Kraus
Hrajú: Matej Landl, Marián Slovák, Stano Dančiak, Jana Oľhová, Adela Gáborová a ďalší.
..............
Dramatický portrét evanjelického kňaza Jána Maliarika (Matej Landl) je obrazom historickej osobnosti - slovenského kňaza, humanistu, filozofa, autora až vizionárskych diel o nevyhnutnom zbližovaní sa európskych národov. Príbeh televízneho filmu Prekliaty služobník lásky sa viaže na obdobie jeho mierového úsilia počas 1. sv. vojny, kedy sa prejavil ako neúnavný bojovník proti rasovej a sociálnej nespravodlivosti. Nebol však vypočutý na cirkevných ani svetských úradoch, ako vlastizradca bol zatknutý, zbavený výkonu kňazského povolania a odsúdený na smrť.
Voľnomyšlienkár
Predpokladaná premiéra komédie Erica - Emmanuela Schmitta Voľnomyšlienkár je naplánovaná na máj.
Réžia: Peter Mikulík, kamera: Ján Ďuriš
Hrajú: Juraj Kukura, Diana Mórová, Monika Hilmerová, Juraj Kemka
...................
Pikantná komédia provokuje osobitým pohľadom na osvietenského filozofa Denisa Diderota. Iskrivý mužsko-ženský slovný duel prezrádza všeličo nielen o manželsko-rodičovských konvenciách, ale najmä o milostných hrách, ktoré nekončia, ani keď treba narýchlo dokončiť chýbajúce heslo do Encyklopédie. Denis Diderot tu nie je asketickým mysliteľom, ale človekom s drobnými chybami, ktoré ho robia zraniteľným, sympatickým tak trochu darebákom. Režisér Peter Mikulík hovorí: "Ide o jeden letný deň zo života Denisa Diderota. Do slávnej Encyklopédie má spracovať heslo "morálka", avšak deň prežitý v spoločnosti žien ho dostáva do situácií, ktoré odzrkadľujú tú jeho morálku v rôznych rovinách."
Kolaudácia
Predpokladaná premiéra psychologického videofilmu čaká divákov STV vo februári 2002.
Réžia: Pavol Korec, scenár: Jana Janíková, kamera: Ivan Finta
Hrajú: Sylvia Turbová, Szidi Tobias (na foto), Vladimír Jedľovský, Lukáš Latinák
...............
Videofilm zo súčasnosti je psychologickou sondou do života bežnej rodiny, ktorá sa po dlhšom čase stretáva na kolaudácii domu zničeného povodňou. Stretnutie je zároveň príležitosťou pre odhalenie vzájomných vzťahov, tajomstiev a skrývaných napätí. Príbeh by sa mohol odohrávať kdekoľvek, nikde nie je núdza o manželov, ktorí sa spoločným životom pretĺkajú iba preto, že sa boja rozchodu.
Útek do Budína
Päťdielny česko-slovensko-maďarský televízny seriál na motívy rovnomenného románu Vladislava Vančuru. Premiéra - Vianoce 2002.
Scenár: Martin Porubjak, Marian Puobiš, Miloslav Luther, kamera: Vladimír Holloš, réžia: Miloslav Luther
Hrajú: Lenka Vlasáková, Bolek Polívka, Ondřej Sokol, Irena Konvalinová, Lenka Krobotová, Kamil Halbich, Petr Nárožný a ďalší.
................
Rozsiahla dobová a rodinná freska o súžití Čechov a Slovákov po rozpade rakúsko-uhorského impéria prináša milostný príbeh študentov Jany a Tomáša. Mladá hrdinka zo solídnej pražskej rodiny stretáva šviháckeho syna zámožného statkára z Turca vo chvíli, keď sa túži vzoprieť autoritatívnej matke. Najlepšie je utiecť do Budína.
Dážď padá na naše duše
Predpokladaná premiéra - október 2002.
Námet a scenár: Jozef Paštéka, réžia: Vlado Balco, kamera: Ján Ďuriš
Hrajú: Erik Ollé, Petra Svarinská, Stano Dančiak a ďalší
................
Napínavý príbeh mladého väzňa na úteku , ktorý sa náhodne zapletie do únosu dievčatka z rozvrátenej rodiny. Počas ich tragikomickej cesty za slobodou vzniká medzi oboma "vydedencami" priateľstvo a učia sa spoznávať cenu ľudskej spolupatričnosti.
Správa o putovaní študentov Petra a Jakuba
Predpokladaná premiéra - jún 2002.
Réžia: Drahomíra Vihanová, kamera: Juraj Šajmovič, hrajú: Adrián Jastraban, Gustáv Řezníček, Jolana Badžová, Zuzana Šulajová
............
Baladicky ladený príbeh o zločine a treste, vnímaný rómskym a bielym etnikom rozličným uhlom pohľadu. Peter a Jakub sú najlepší priatelia až do chvíle, kedy ich prázdninovú cestu po Slovensku skríži rómsky mladík Imro. Imro miluje Eržiku, ktorá sa previnila proti odvekej tradícii tým, že porušila sľub vernosti a sľub je zákon, za ktorého porušenie je trestom smrť.
Overené divadelné tituly
Emigranti
Predpokladaná premiéra - marec 2002.
Réžia: Martin Porubjak, kameraman: Richard Krivda
Hrajú: Milan Lasica a Marián Labuda.
......................
Divadelná hra Emigranti (1974) rozpráva o spolunažívaní dvoch vydedencov v akejsi cudzej krajine. Živočíšne naivný gastarbajter a vykorenený smutný intelektuál žijú spolu v malom byte, ktorý je miestom neustálej konfrontácie dvoch odlišných životných a filozofických postojov. Aj keby sa rozdiely medzi nimi zdali neprekonateľné, spája ich vzďaľujúca sa možnosť návratu do vlasti a ich vzájomná závislosť. V čom sú si obaja rovní je zúfalstvo a beznádej.
Na konci hry
Dokončené - leto 2001. Predpokladaná premiéra - november 2002.
Scenár: Simon Gray, réžia: Peter Mikulík, kamera: Ján Ďuriš
Hrajú: Pavol Mikulík, Ján Gallovič, Diana Mórová, Marián Geišberg, Zuzana Fialová a ďalší
.................
Rodinné stretnutie plné zvratov, šokujúcich odhalení a trpkých priznaní. O tom, že príbuzenské vzťahy nebývajú vždy ideálne, dokozuje v čiernej komédii súčasného anglického dramatika Simona Graya Na konci hry Jasperova rodina. Stačí trocha alkoholu, sentimentu a úprimnosti - a je po zdaní pohody. Nad chaosom však vládne hlava rodiny Jasper - jediná prirodzená autorita, ktorej na váhe neuberá ani to, že je nemý a ochrnutý.
Autor: dok. STV, int / Foto: archív STV