Podoba slovenskej lyžiarskej výpravy na majstrovstvách sveta v Bormiu vyznieva rozpačito navonok i dovnútra. Ženský ani mužský tím nemá reprezentačného trénera. O štvoricu mužov sa v dnešných pretekoch obrovského slalomu bude trénersky starať RICHARD KIČ (46), ktorý po prvom týždni prevzal túto špeciálnu štafetu po Jozefovi Smékalovi. Bývalý lyžiar z partie už nebohého trénersko-manažérskeho mága Hermana Harmathu jazdil spolu s Michalom Šoltýsom, Tomášom Gurským, Walterom Rennerom a Jarolavom Štancelom v bratislavskej Slávii UK, vtedajšej bašte čs. lyžovania. R. Kič nie je dnes od lyžovania závislý, živí sa právnickou praxou.
Vnímate zvláštny stav v mužskom lyžovaní depresívne?
To zase nie. Do Bormia som prišiel, lebo nemal kto. Skoro všetkých pretekárov poznám z Banskej Bystrice, venujem sa im aj v prípravnom období. Navyše, po abdikácii Jany Gantnerovej ma na zväze ustanovili za predsedu úseku alpských disciplín. Ide o neplatenú funkciu, samozrejme. So špičkou je to u nás dosť smutné, ale na Slovensku dobre funguje systém mládežníckych pretekov. I keď výchova lyžiarskej mládeže stojí zase len na ochote rodičov finančne všetko zabezpečovať.
Bývalého predsedu lyžiarskeho zväzu vyšetrujú pre neoprávnené nakladanie so štátnymi financiami. Ako v tejto situácii žije lyžovanie?
Vo štvrtok exekútor zablokoval lyžiarskemu zväzu účty. Nik nevie, čo bude. Podobne ako u ostatných športových zväzov štátna kontrola zistila nedostatky, no na druhej strane sama sa pri vyšetrovaní dopustila procesných chýb. Komentovať to je však nad rámec mojej kompetencie, do Bormia ma zavolala iba lyžiarska krvná skupina. Chalanov niekto musí zastrešovať.
Veľké ambície však z nich pred štartom necítiť. Olympijské krédo nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť, sa v dnešnom vrcholovom športe už veľmi nenosí. A ešte je k dispozícii formulka o zbieraní skúseností. Lenže Heimschild je už na svojich tretích MS. Ako to vidíte?
Povedzme, že ide o udržanie kontinuity našich účastí na vrcholnom podujatí. A bez skúseností sa, napríklad, mladý Babušiak sotva niekam posunie. Ten chlapec má perspektívu, jeho výkonnosť plynule rastie. Pripúšťam však, že motívom našej účasti bolo tiež splniť kvótu Medzinárodnej lyžiarskej federácie štyroch pretekárov. FIS má záujem na maximálnom počte krajín na svetových šampionátoch.
Všetko hradí FIS?
V zásade áno, ak je pretekár v rebríčku do 500. miesta. Na hlavu a deň to vychádza 80 eur. Peniaze prichádzajú na zväz dodatočne, je to dosť komplikované, lebo prídu v balíku s lyžiarmi klasikmi.
Tréner Timotej Zuzula často dáva najavo svoje znechutenie z nedostatočnej podpory jeho dcéry, ktorá už patrí do absolútnej svetovej špičky. Hovorí, že za socializmu bolo o lyžovanie postarané lepšie. Váš názor?
Súhlasím s ním. V skratke - vtedy nás chodil na reprezentačné preteky plný autobus. Dnes je to zväčša individuálne dobrodružstvo. Ale asi nemá zmysel porovnávať tieto veci.
Materiál v reprezentácii?
V zásade sa o základné veci, teda lyže, starajú výrobcovia prostredníctvom svojich pracovníkov a našich dobrých kontaktov.
Štyroch vašich zverencov čaká v stredu obrovský slalom. V Bormiu sú však až piati slovenskí zjazdári, kto nastúpi na štart?
Heimschild, Babušiak, Lubellan a Devečka. Ten prišiel dodatočne a bude štartovať namiesto Magdolena. V sobotňajšom slalome si vymenia pozíciu.
Budeme v cieli od našich pretekárov počúvať, že trať i konkurencia boli extrémne náročné?
O tom vás môžem ubezpečiť už teraz. Na poslednom tréningu v utorok sme sa presvedčili, že je naozaj extrémne dlhá, rýchla a tvrdá. Na najlepšie umiestnenie tipujem napriek istej kríze športovej formy Heimschilda, potom Babušiaka.