petrohradského Zenitu letela nakoniec na Cyprus po strastiplných dohadovaniach.
"Ruská zborná hrá v rovnakom termíne ako my prípravný zápas v Taliansku a kolega Viačeslav Malafejev tiež odcestoval na zraz. Keďže je jednotkou v ruskej reprezentácii, náš tréner ho musel uvoľniť, inak by riskoval sankcie od futbalového zväzu. Problém bol v tom, že aj Zenit je momentálne vyťažený. Štartuje na prestížnom turnaji v Španielsku," vysvetľoval Čontofalský.
Situáciu svojho zamestnávateľa mal zachrániť práve on, pretože Zenitu ostal k dispozícii už len mladíček Keržakov, brat známejšieho i slávnejšieho reprezentačného útočníka.
"Poprosil som trénera, zaintervenoval aj reprezentačný kouč Galis a asi po piatich dňoch prehovárania som mohol odísť. Zavážilo i to, že tento termín je asociačný, takže klub je povinný pustiť hráčov na reprezentačné akcie," odfúkol si Kamil, keď "sadol" na pražskom letisku a mohol sa stretnúť s manželkou.
Deväťnásobný slovenský reprezentant má po prestupe z Bohemiansu (stále mu dlhuje takmer 3,5 milióna českých korún) do Zenitu s cestovaním bohaté skúsenosti. S petrohradským tímom zvyčajne brázdia letecky veľké Rusko krížom-krážom. Do vzduchu sa vznesú aj v prípravnom období. Čontofalský to síce neráta, ale zdá sa mu, ako keby za posledné dva roky obletel zemeguľu aspoň päťkrát.
Na ukážku použil príklad z nedávneho zájazdu ligového výberu do Thajska, na ktorý cestoval, ale neodcestoval. "Priletel som do Viedne a vzápätí mi telefonovali z Petrohradu, že sa mám vrátiť. Mal som chytať odvetný zápas Pohára UEFA v nemeckom Aachene. Ráno som letel z Petrohradu do Frankfurtu, odtiaľ do Viedne a skončil som v Bratislave. Vzápätí som nabral smer Praha a priama linka do Petrohradu. Nasledoval let do Nemecka a späť do Ruska. Všetko počas piatich dní. Do bránky som sa aj tak nedostal."
Zenit dopadol v uplynulej sezóne neslávne. Päť kôl pred koncom súťaže ešte bojoval o majstrovský titul, ale záver nezvládol. Siahal na tretie miesto zaručujúce aspoň účasť v Pohári UEFA, ale aj to mu vyfúkli Krídla Sovietov. Pri rovnosti bodov rozhodovali vzájomné zápasy oboch klubov. Zenit vyhral vonku 1:0, no doma podľahol 1:2. O jediný gól viac strelili krídla na ihrisku súpera a vytlačili petrohradský tím.
"My sa pokúsime prebojovať na európsku scénu ako víťazi Ruského pohára. Zatiaľ sme vo štvrťfinále. Dobrá správa je, že favorizované moskovské tímy CSKA s Lokomotivom už vypadli," sľubuje si 26-ročný slovenský brankár, ktorý debutoval v reprezentácii pred tromi rokmi.
Dnes sebavedome tvrdí, že sila národného tímu je v kolektívnom poňatí. Utvrdzujú ho v tom doteraz dosiahnuté výsledky. Tie vraj dvíhajú morálku mužstva, lebo stále žije historická šanca na postup z dobre rozbehnutej kvalifikácie. Nie je vylúčené, že v zajtrajšom zápase s Rumunskom prevezme po ňom štafetu opäť brankárska jednotka Miroslav König. Ostravskú krízu zimným prestupom do Žiliny asi definitívne zažehnal.
"Nejde o to, kto z nás dvoch bude teraz chytať. Ja budem vždy rád, keď dostanem pozvánku do reprezentácie. Potrebujeme úspechy, aby sme konečne postúpili na svetový šampionát. Teší ma, že sa Miro dostal z Ostravy preč, pretože tam to mal ťažké. Som presvedčený, že táto zmena bude mať pozitívny vplyv na neho i celé reprezentačné mužstvo."
Čontofalský očakáva dnes ťažký zápas. Väčšina hráčov mužstva trénera Victora Piturcu je z rumunskej najvyššej súťaže a tí sa budú chcieť pred ním ukázať v čo najlepšom svetle. On či König budú v bránke na to, aby im to prekazili.
MIROSLAV BUKOV, Larnaca