Posledné metre rekordnej plavby okolo sveta. Britská jachtárka Ellen MacArthurová sa blíži do cieľa v prístave Falmouth v anglickom Cornwalle. Kráľovná Alžbeta II. súhlasila, aby jej za hrdinský výkon udelili titul rytiera. FOTO - REUTERS
Začiatkom februára minulého roku 48-ročný francúzsky jachtár Francis Joyon oslavoval v brestskom prístave rekordný čas v sólo plavbe okolo sveta bez zastavenia (na svojom trimaráne ho oboplával za 72 dní, 22 hodín a 54 minút). Odborníci odhadovali, že jeho čas vydrží aspoň desať rokov. Mýlili sa. Nevydržal ani rok. Britka Ellen MacArthurová zlepšila jeho čas o jeden deň, osem hodín a 36 minút.
V múzeu bežal priamy prenos
Dvadsaťosemročná rodáčka z grófstva Derbyshire vyrazila na trať v novembri z francúzskeho prístavu Ushant a do cieľa v juhoanglickom Cornwalle dorazila v pondelok večer krátko pred pol jedenástou. V britskom námornom múzeu vo Falmouthe bežal návrat Ellen v priamom prenose. Nad obrovskou obrazovku bežali stopky. Prizerajúci sa spustili oslavy ešte pred jej poslednou míľou.
"Teší ma, čo ste dokázali. Všetci sú očarení vašou odvahou, schopnosťami a výdržou," znela gratulácia britskej kráľovnej Alžbety II. Pridal sa aj francúzsky prezident Jacques Chirac. "Bravo, za fantastický výkon."
Francúzsko sa pre Ellen stalo druhým domovom. V Anglicku jej smelé námorné plány nebol ochotný nikto podporovať. Keď skončila sedemnásta na pretekoch krížom cez Atlantik, definitívne si získala ich srdcia a neskôr i finančnú podporu.
Na prvý čln si našetrila
MacArthurovú fascinovalo more odmalička. Stačila jediná plavby so svojou tetou a bola z nej vášnivá jachtárka. Na prvý čln, na ktorom súťažila, si našetrila. Na osemnáste narodeniny sa na ňom vydala okolo Anglicka. Po úspešnej plavbe očakávala podporu pri spĺňaní ďalších snov, no dočkala sa ignorantstva. A tak to vyhrali Francúzi, ktorí majú moreplavbu v krvi.
Ellen má obchodný talent, napísala o plavbe knihu, založila si vlastnú internetovú stránku, chodila do televízie a postupne presvedčila sponzorov, aby jej pomohli postaviť trimaran, na ktorom sa môže vydať aj okolo sveta. Keď na pretekoch Vendee Globe v roku 2001 skončila druhá, sponzori uznali, že 2 milióny libier investovali správne, a nebránili sa ďalším výdavkom. Nerozladil ich ani neslávny koniec pokusu o oboplávanie sveta s viacčlennou posádkou. Katamaran Kingfisher2 s Ellen na palube sa zlomil niekde v Indickom oceáne.
Rekord na prvý pokus nečakala
Tentoraz to MacArthurovej vyšlo. Hoci, ako skromne podotkla počas novembrového štartu, rekord hneď na prvý pokus nečakala. Aj pre šéfa jej podporného tímu Marka Turnera to bolo prekvapenie. "Pripúšťam. Tak rýchlo ju v cieli nečakal nikto, ale, chvalabohu, že sa to tak skončilo. Nemusíme ísť do toho znovu."
Ellen mala počasie väčšinu času na svojej strane. Aj tak dorazila do cieľa vyčerpaná. "Neuveriteľná plavba. Som úplne hotová. Fyzicky i psychicky, ale zároveň nesmierne šťastná. Poslednú noc som spala len 15 minút," povedala v cieli pre BBC po tom, čo sa podrobila lekárskemu vyšetreniu na anglickej námornej lodi.
"Aspoň vidíte, že to celé nie je len o silných svaloch. V sólo plavbe rozhoduje rozum a sila osobnosti," poznamenal 65-ročný Robin Knox-Johnston. Prvý človek, ktorý nonstop plavbu okolo zemegule úspešne dokončil. V roku 1969 to zvládol za 312 dní. "Už to, že sa plavila sama, je hrdinský čin," chválil ju aj dnes už bývalý rekordér Francis Joyon.
Ani MacArthurová to nemala jednoduché. Zrazila sa s veľrybou, pokazil sa jej radar a takmer narazila do iných plavidiel, či musela opravovať nalomený sťažeň.