Práve ľudia ako al Saleh sú dôkazom, že aj Saudská Arábia sa pomaly, ale isto mení. I keď nič sa nesmie uponáhľať: v krajine, kde mobilné telefóny, satelit a internet patria k bežnej výbave domácností, sú stále zakázané politické strany, neexistuje volený parlament a ženy nesmú šoférovať.
Prvým krokom k politickej modernizácii sú zajtrajšie komunálne voľby. Vláda ich dlho pripravovala a niekoľkokrát odložila. Najprv ich vyskúšajú v hlavnom meste a potom v ďalších častiach krajiny.
Ďalším obmedzením je počet volených zástupcov: ľudia, teda iba muži, volia polovicu komunálnych poslancov, zvyšok, ako to bolo doteraz, vymenuje kráľovská rodina. "Saudská Arábia je veľmi konzervatívna krajina a zmeny môžu byť len pozvoľné," hovorí novinár z liberálneho denníka Arab News Raíd Qusti. "Nemyslite si, že táto spoločnosť podľahla tlaku Západu. Sami sme dospeli k tomu, že je dobré komunálne voľby usporiadať."
Predvolebná kampaň pána al Saleha sa podobá tým na Západe. Pri rušnej rijádskej ulici si postavil veľký stan, kde má nízke pódium s mikrofónmi, stoličky pre poslucháčov. V ďalšom stane sa rozdáva jedlo a čaj. Sú tam veľké plagáty a technika: pri stane videoprojekcia, v rohu blikajú počítače, zvonia mobily a premietajú sa laserové efekty.
Celú kampaň vrátane volebného manažéra z Libanonu platí rozvetvená rodina pána al Saleha. Potrvá desať dní, každý deň sú v stane debaty.
Je krátko pred ôsmou večer a muži sa trúsia z neďalekej mešity. Majú biele košele džilabíja a na hlavách červeno-biele šatky. Jediným mužom v západnom obleku je Libanončan Wahíb Chokur. "Sú to prvé voľby, ale konkurencia je tvrdá. Na sedem miest v mestskej rade kandiduje sedemsto ľudí," vysvetľuje.
Chokur priviedol ako hlavného rečníka jedného z duchovných, ktorý asi stovke poslucháčov vysvetľuje, že voľby ich učia tolerovať rozdielne názory. Po ňom dvojica rečníkov debatuje o beduínskych tradíciách.
Saudskoarabi sú trpezliví diskutéri. Rozdávajú sa figy, čaj a zrazu to vyzerá ako na párty starých priateľov. "Programy kandidátov sa od seba veľmi nelíšia, ale to nie je dôležité. Tieto voľby sú krokom k väčšej demokracii," hovorí Othma Abahussein, šéf firmy so zdravotníckymi potrebami. Verí, že časom sa začne voliť aj do parlamentu a volebné právo dostanú aj ženy. " Nesmiete na Saudskú Arábiu tlačiť. Až dozrie čas, tak to bude."
Určitým sklamaním bude nízka účasť. Voliči sa museli zaregistrovať štyri týždne pred voľbami. V trojmiliónovom Rijáde to spravilo len o čosi viac ako 100-tisíc ľudí. Voliť môže len mužská časť mesta a sedemdesiat percent obyvateľov sú deti pod osemnásť rokov. "Sú to prvé voľby, ľudia tomu ešte neveria alebo nemajú informácie. Nabudúce to bude o niečo lepšie," dodáva Abahussein.
Autor: MAREK ŠVEHLA, Respekt, Rijád pre SME