- ak pracovný čas nemožno rozvrhnúť rovnomerne na jednotlivé týždne - v tomto prípade pracovný čas v priebehu 24 hodín nesmie presiahnuť 12 hodín, u hasiča 18 hodín;
- ak sa pracuje nadčas.
4 Pracovný čas zamestnanca je najviac 40 hodín týždenne. Zamestnanec, ktorý pravidelne robí na 2 zmeny, má pracovný čas najviac 38 a 3/4 hodiny týždenne, a taký, ktorý robí na 3 zmeny alebo v nepretržitej prevádzke najviac 37 a 1/2 hodiny týždenne.
4 Nariadiť niekomu prácu nadčas môže zamestnávateľ v rozsahu najviac 150 hodín za kalendárny rok. Dlhšie nadčasy zamestnávateľ "môže" so zamestnancom "z vážnych dôvodov dohodnúť", a to v rozsahu najviac 250 hodín. Zamestnanec tak môže nadčasovať 400 hodín ročne.
4 Pracovný čas zamestnanca vrátane práce nadčas je najviac 48 hodín týždenne. To však vždy neplatí. Ak niekto má viac zamestnaní, obmedzenie sa vzťahuje na každé z nich zvlášť. Čiže ten, kto má dve zamestnania, môže robiť 96 hodín týždenne a tak ďalej.
4 Pracovný čas zamestnávateľ musí rozvrhnúť tak, aby si zamestnanec medzi zmenami odpočinul najmenej 12 hodín v priebehu 24 hodín, a to bez prerušenia. No ani toto vždy neplatí. Napríklad v nepretržitých prevádzkach či "pri mimoriadnych udalostiach" zamestnancovi staršiemu ako 18 rokov odpočinok možno skrátiť na osem hodín. V iných prípadoch to zamestnávateľ môže urobiť "iba po dohode so zamestnancom".
4 Zamestnávateľ je povinný viesť evidenciu pracovného času, práce nadčas, ako aj nočnej práce a pracovnej pohotovosti zamestnanca.
Dodržiava sa Zákonník práce?
Na otázku asi nie je jednoznačná odpoveď. Odbory tvrdia, že napríklad nadčasmi či krátením odpočinku zamestnávatelia neraz pracovnú silu zneužívajú. Zamestnávatelia takéto zovšeobecnenia odmietajú. A zamestnanci o tom, či sú zneužívaní, neradi hovoria.
Isté poznatky prinášajú kontroly inšpektoriátov práce. V roku 2003 inšpektori najčastejšie zistili porušenie ustanovení Zákonníka práce
8 týkajúcich sa mzdy a poskytovania miezd (2730 nedostatkov),
8 o založení pracovného pomeru na základe písomnej pracovnej zmluvy a ďalších obsahových náležitostiach pracovnej zmluvy (2118 nedostatkov),
8 o dohodách o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (953 nedostatkov),
8 o evidencii pracovného času (787 nedostatkov).
Zdroj: Správa o stave ochrany práce a o činnosti orgánov štátnej správy v oblasti inšpekcie práce za rok 2003.