zoznam príslušníkov ŠtB z roku 1989. Náčelníkom krajskej správy bol Pavel Korbeľ.
Ako nepriateľská osoba je na zozname biskup Rudolf Baláž. ŠtB ho zaevidovala pod krycím menom Kapitula v roku 1969, keď mal biskup 29 rokov.
"Zobrali mi povolenie pôsobiť ako kňaz, obvinili ma, že som za Dubčekových čias organizoval mládež proti socializmu a musel som ísť do výroby," povedal včera Baláž pre SME. Dva roky pracoval ako traktorista na družstve a desať rokov robil v podniku Domáce potreby so sídlom v garáži. "Rozvážal som po celom stredoslovenskom kraji do obchodov rôzny tovar."
Časom biskup požiada aj o svoj spis. "Nejako sa nenáhlim, viem, čo tam je napísané, alebo to aspoň cítim." S ŠtB má bohaté skúsenosti. "Chodili popri mne stále ako živé tiene a nemal som nikde pokoj. Robili to systematicky, stále mi boli v pätách."
S každým kňazom zo svojej diecézy, ktorý sa objaví vo zväzkoch, chce osobne hovoriť. Prípady podľa neho treba posudzovať veľmi individuálne. "Veľmi mi záleží na charaktere kňazov. Má to vplyv na pôsobenie medzi ľuďmi." Nechce kňazov súdiť, ale chrániť. Ak je však niekto bezcharakterný, "mal by odísť aj bez biskupovej výzvy".
Z poslancov Národnej rady je na zozname iba poslanec HDZS Gabriel Karlin. ŠtB v Slovenských Ďarmotách blízko maďarských hraníc ho zaevidovala v roku 1982 ako preverovanú osobu. Znamená to, že o ňom z rôznych dôvodov zbierali informácie. Karlin, ktorý je obžalovaný z prijímania úplatku, o tom vedel. ŠtB mu vraj ako veterinárovi bránila za komunizmu vycestovať do zahraničia.
Ako prvý zverejnil Ústav pamäti národa zoznamy z Košický kraj. V nich bol ako agent vedený aj štátny tajomník ministerstva dopravy Ján Hurný, ktorý o niekoľko týždňov odstúpil z funkcie. Bratislavský kraj, v ktorom figuruje najviac mien, bude podľa hovorcu ústavu Michala Dzurjanina zverejnený v apríli alebo v máji. Potom sa bude ústav venovať zhromažďovaniu dokumentov o represívnych akciách ŠtB. (mož)