Ako žije a bude žiť slovenský vysokoškolák

Vyššie sociálne štipendiá pre trikrát toľko vysokoškolských študentov ako doteraz. Sprístupnenie najvyššieho stupňa vzdelania aj mladým ľuďom z menej majetných rodín. Zlepšenie vybavenia vysokých škôl. Postupné zlepšenie ich kvality.

Slovenský vysokoškolák si musí dobre spočítať, na čo má a v čom sa musí uskromniť. Jeho priemerné životné náklady sa pohybujú na úrovni 5000 korún za mesiac.

ILUSTRAČNÉ FOTO SME - PAVOL MAJER

To všetko má podľa ministra školstva Martina Fronca priniesť čiastočné spoplatnenie vysokoškolského štúdia, o ktoré sa pokúša od nástupu do funkcie.

Aby ukázal, že ide o dobrý krok, dal si vypracovať štúdiu od Ústavu informácií a prognóz školstva, ktorá hovorí o tom, ako si dnes žije slovenský vysokoškolák a ako pocíti čiastočné spoplatnenie štúdia.

Podľa štúdie so zavedením školného súhlasí necelých 30 percent vysokoškolákov pod podmienkou, že bude fungovať efektívny systém pôžičiek a štipendií. Ďalších 22 percent s platením školného súhlasí, ak prinesie skvalitnenie výučby. Proti zavedeniu školného je 56 percent oslovených študentov, teda viac ako polovica. "To, že viac študentov je proti spoplatneniu ako za jeho zavedenie, je prirodzené," myslí si hovorkyňa ministerstva školstva Monika Murová. "Nikto predsa nepovie, že chce platiť za niečo, za čo sa doteraz platiť nemuselo."

Poukazuje však na prieskum agentúry Polis Slovakia z novembra 2004, podľa ktorého je takmer 60 percent Slovákov za čiastočné spoplatnenie vysokoškolského štúdia, ak sociálne slabší študenti budú mať také kompenzácie, aby aj oni mohli študovať. "Reforma vysokého školstva zavádza účinný sociálny systém, ktorý umožní študovať všetkým, aj tým, ktorí si to dnes nemôžu dovoliť," tvrdí minister školstva Martin Fronc.

O zavedení školného sa začína diskutovať aj v Nemecku či susedných Čechách. Český sociológ P. Matějů napríklad hovorí, že "šanca dieťaťa z robotníckej rodiny vyštudovať vysokú školu je vo vyspelých krajinách, kde sa platí vysoké školné, ale existujú rozsiahle programy pôžičiek, štipendií a podpôr, dvakrát väčšia ako v Českej republike, kde síce nie je zavedené školné, ale študovať na vysokej škole je umožnené len polovici tých, ktorí o to majú záujem".

Hoci výsledky štúdie ÚIPŠ vyznievajú optimisticky (veľké obavy zo zavedenia školného má len 15 percent študentov), už dnes takmer 60 percent študentov počas štúdia pracuje, aby si mohlo zarobiť na školu, bývanie, stravu či skriptá, a takmer 85 percent rodičov svojim deťom počas štúdia finančne pomáha.

Sociológ Peter Ondrejkovič výsledky štúdie spochybňuje. "Bez uvedenia výberového súboru a jeho štruktúry ťažko povedať, či sú prezentované údaje platné. Rovnako otázna je aj ich spoľahlivosť, ktorá závisí od toho, kedy sa zisťovanie uskutočnilo a či bolo opakované," hovorí. Podľa neho je vysoko pravdepodobné, že v rôznych častiach školského roka budú odpovede respondentov rozdielne. "Údaje, ktorým pripisujeme taký veľký význam a opierame sa o ne pri takých vážnych rozhodnutiach, ako je navrhovaná reforma, musia spĺňať kritériá platnosti, spoľahlivosti a významnosti," podotýka.

V dnešnej prílohe prinášame výsledky štúdie, ktorú vypracoval ÚIPŠ. Aby pohľad na ne nebol jednostranný, ponúkame k nim komentár sociológa Petra Ondrejkoviča, dekana Fakulty sociálnych vied Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  2. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  3. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  6. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  7. Každým dňom krajší! Nový Kynek je miestom, kde chcete bývať
  8. Predajte starý byt bez provízie realitke a bývajte v novostavbe
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 738
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 347
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 427
  4. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 4 186
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 3 976
  6. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 3 801
  7. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 515
  8. Posledné byty v jedinečnej novostavbe v historickom jadre Košíc 3 450
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Ak by prešiel Tarabov ústavný návrh, hrozí, že prídeme o deväťdesiatpäť percent medveďov, hovorí expert.


Historickú budovu burzy v Kodani zachvátil požiar, jej veža sa zrútila,

Z budovy zo 17. storočia sa snažili zachrániť obrazy.


SITA
Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.

Do vynesenia rozsudku ostáva už len záverečná reč Kováčika.


Nataša Holinová

Človek lezie medveďom do brlohov a potom chce uzákoniť zabíjanie.


SkryťZatvoriť reklamu