
FOTO – ĽUBOŠ PILC
BRATISLAVA – Výberová komisia za nového vlastníka Slovenskej poisťovne odporučila nemecký poisťovací gigant Allianz. Spoločnosť v súťaži o najväčšiu slovenskú poisťovňu porazila holandský Aegon, ktorý bol vo finále jej jediným konkurentom.
Stanovisko výberovej komisie ešte bude musieť schváliť vláda, ktorá by sa tým mala zaoberať na svojom najbližšom rokovaní. „Vláda sa bude týmto návrhom zaoberať zrejme až na svojom januárovom zasadnutí,“ povedal hovorca ministerstva privatizácie Róbert Merva.
Nemecký investor by mal najprv získať 91,06 percenta akcií Slovenskej poisťovne, z ktorých 66,79 percenta ovláda štát a 24,27 percenta Penta. Minoritní akcionári pritom tiež zvažujú, že by svoje akcie predali. „Podpísali sme predbežné zmluvy o predaji nášho podielu s obidvoma záujemcami,“ povedala PR manažérka skupiny Penta Andrea Straková. Obe zmluvy boli uzatvorené za podobných podmienok v súlade s Memorandom o porozumení, ktoré Penta podpísala s ministerstvom financií, dodala. „Penta svoje akcie predá za rovnakú cenu, za akú svoje akcie predá štát.“
Koľko štát dostane za najväčšiu poisťovňu, ešte nie je známe. Podľa Mervu ďalšie podrobnosti predaja by mali byť známe až po tom, ako to prerokuje vláda.
Analytici hodnotia predaj poisťovne, ktorá má ešte stále približne polovičný podiel na trhu, pozitívne. Nielen, že by sa mala zvýšiť konkurencia na poistnom trhu, ale prínosom by bolo aj rozumné použitie výnosov z predaja, povedal analytik Slovenskej sporiteľne Tomáš Kmeť.
Podľa analytikov by nemal problém predstavovať ani to, že Allianz už na Slovensku kontroluje pomerne silnú poisťovňu. „Slovenská poisťovňa má sama o sebe silné postavenie,“ povedal analytik Tatra banky Robert Prega. Spojenie alebo spolupráca s Allianzom, ktorý kontroluje asi 8 percent trhu, nezvýši až tak výrazne dominantné postavenie Slovenskej poisťovne. Dôležité však bude vyjadrenie protimonopolného úradu.
Allianz, ktorá sa tento rok spojila s nemeckou Dresdner Bank, a tak si upevnila svoje postavenie medzi najväčšími finančnými skupinami sveta, plánuje v Slovenskej poisťovni pokračovať v zameraní na životné a neživotné poistenie, pričom najmä zo začiatku bude klásť dôraz na povinné zmluvné poistenie motorových vozidiel. Investor taktiež plánuje rozvinúť oblasť správy aktív.
Podľa tlačovej agentúry Sita, Aegon ani po neúspechu pri privatizácii Slovenskej poisťovne nestráca záujem o slovenský trh a bude naďalej skúmať možné investičné príležitosti. Aegon nevylúčil vstup na trh prostredníctvom akvizície niektorej z poisťovní alebo založenie novej, tvrdí Sita.
Privatizácia Slovenskej poisťovne začala v júni tohto roka. Po tom ako záujem prejavila viac ako dvadsiatka subjektov, predbežné ponuky predložili ôsmi. Z nich len štyria dostali povolenie na vykonanie hĺbkovej kontroly – Aegon, Allianz, Eureko a La Fondiaria – ale dvaja sa rozhodli v súťaži nepokračovať.