Éter zbavil bolesti a otvoril novú éru chirurgie

„Nebojte sa, nebude to bolieť.“ Tú vetu počul z úst lekára asi každý. Prvý raz ju mohol doktor povedať pred 155 rokmi. Vtedy sa začala éra modernej anestézie. S éterom sa podľa lekárov začala aj história chirurgie. Prvú éterovú anestéziu predviedol v ...


Anestézia doktora Mortona. FOTO - ARCHÍV



„Nebojte sa, nebude to bolieť.“ Tú vetu počul z úst lekára asi každý. Prvý raz ju mohol doktor povedať pred 155 rokmi. Vtedy sa začala éra modernej anestézie. S éterom sa podľa lekárov začala aj história chirurgie. Prvú éterovú anestéziu predviedol v Spojených štátoch William Morton 16. októbra 1846. O dva mesiace neskôr to zopakoval Robert Liston. Podľa viacerých zdrojov bol 21. decembra 1846 vôbec prvý v Európe.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lekári operovali odpradávna. Od začiatku sa snažili pacientovi aj zmierniť bolesť. Napriek tomu, že mnohí si ešte aj v 19. storočí mysleli, že bolesť k medicíne patrí, hľadali liečitelia a lekári spôsoby, ako ju tlmiť. Vyrábali rozličné omamné nápoje - z maku či mandragory. Často do pacienta liali aj alkohol alebo ho jednoducho ovalili nejakým tupým predmetom. Všetky tieto metódy však chorého len otupili. Bolesť nezmizla. Neskôr sa stal hitom rajský plyn.

SkryťVypnúť reklamu

Po mnohých neúspešných pokusoch s hypnózou a vdychovaním rôznych plynov sa prvá operácia s éterom podarila na americkom Harvarde. Zubár William Morton použil sklenenú guľu s dvoma otvormi. Vnútri bola špongia nasiaknutá éterom. Čoskoro začal pacient zaspávať. V takomto stave mu dekan lekárskej fakulty John Warren vyoperoval z dolnej čeľuste nádor. Keď sa pacient prebral a povedal, že nič necítil, dekan spokojne vyhlásil: „Páni, to nie je humbug.“

Onedlho začali éter používať na celom svete. V Európe Warrena čoskoro nasledoval britský chirurg Robert Liston. Mal povesť najrýchlejšieho chirurga v Anglicku. Získal ju ešte v čase, keď pacienti všetko cítili. Vtedy naozaj záležalo na čase. Čím rýchlejšie, tým menšie muky. Pred éterom totiž musel lekár doslova bojovať s pacientom. Okolo stola stáli viacerí asistenti, ktorí ho držali. Ani to však operáciu neuľahčovalo. Zákrok komplikovali aj svaly, ktoré sa pod vplyvom bolesti automaticky sťahovali.

SkryťVypnúť reklamu

Traduje sa, že Liston dokázal amputovať nohu za dve a pol minúty. V tom zhone však údajne uťal aj dva prsty svojmu mladému asistentovi. Pacient aj asistent neskôr zomreli na otravu krvi. A akoby to nestačilo - rekordne rýchly zákrok mal ešte jednu obeť: jeden z prizerajúcich sa divákov zomrel od strachu. V Británii sa dnes študenti učia o tomto prípade ako o „jedinej operácii s tristopercentnou úmrtnosťou“.

Liston bol čudákom. Ale veľmi dobrým chirurgom. K operačnému stolu sa postavil v zelenom plášti a gumených čižmách. Pri jeho zákrokoch tiekla vraj krv prúdom. Tesne pred začiatkom vyzval študentov: „Stopujte to, džentlmeni, stopujte.“ A potom už len urobil zopár veľmi rýchlych a cielených pohybov po pacientovom tele. Aby si uvoľnil obe ruky, zakrvavený nôž si vkladal medzi zuby.

SkryťVypnúť reklamu

Hovorilo sa, že po záblesku jeho skalpela tak rýchlo nasledovalo šuchotanie chirurgického šitia, až sa zdalo, že to robí súčasne.

Pred 155 rokmi začali muži ako Morton či Liston písať novú históriu chirurgie. Dovtedy bola podľa Kroniky medicíny skôr popoluškou medzi lekárskymi špecializáciami. Považovali ju skôr za remeslo, a nie za súčasť medicíny. Až bezbolestné zákroky ju dostali medzi riadne disciplíny. Aj napriek tomu sa väčšina chirurgických zákrokov považovala len za posledné východisko.

„História chirurgie sa začína dňom zavedenia éterovej anestézie. Všetko, čo bolo predtým, si nezaslúži byť zahrnuté do chirurgie ako lekárskej vedy,“ hovorili koncom 19. storočia odvážni lekári.

Nebola to však len chirurgia, ktorá „vznikla“ spolu s éterom. Éter otvoril dvere aj ku vzniku samostatnej špecializácie - anestéziológie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 628
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 379
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 724
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 209
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 387
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 783
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 915
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 326
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu