Argentína potrebuje bankrot ako soľ

Keď včera argentínsky minister hospodárstva Domingo Cavallo podával demisiu, podľa zdrojov miestneho denníka Clarín tak urobil po tom, ako mu prezident Fernando De la Rúa povedal, že „záchrana ekonomiky stojí na ňom“. Cavallo, doma prezývaný superminister


Argentínčan si pri rabovaní obchodov na predmestí Buenos Aires uchmatol vianočný stromček. Vláda včera vyhlásila 30-dňový „stav obkľúčenia“. Pri nepokojoch pre zlú ekonomickú situáciu zahynulo 16 osôb a 150 ľudí bolo zranených. FOTO - REUTERS



, nechce, aby osud 36-miliónovej krajiny závisel od neho - a krátko po svojej demisii chcel opustiť krajinu. Miestne úrady mu to však zakázali.

Pred ministrovým domom v buenosaireskej štvrti Palermo sa organizujú demonštrácie. Ľudia mu pripisujú vinu za prichádzajúci štátny bankrot. Je to však skutočne Cavallova vina?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Príčina krízy? Dlhy

Argentína bola a ešte stále je jednou z najbohatších krajín v Latinskej Amerike. Chybnou ekonomickou politikou „na sekeru“ sa však dostala do čoraz hlbšej krízy, ktorá už trikrát počas uplynulých 13 rokov vyústila do všeobecného chaosu a rabovania. Mediálne nepríťažlivého Cavalla tak súčasná, ako aj minulá vláda povolávali v čase, keď už bolo treba hasiť.

Dnes je nielen vláda, ale celá krajina v nezávideniahodnej situácii. Sociálne nepokoje, masívne demonštrácie, pri ktorých zahynulo už 16 ľudí a 150 sa zranilo, a výnimočný stav - „stav obkľúčenia“ - ktorý prezident De la Rúa vyhlásil na 30 dní. Dôvod? Obmedzenie verejných výdavkov. Zahraničný dlh Argentíny sa totiž „vyšplhal“ na 132 miliárd dolárov.

S Cavallom odišiel celý kabinet a prezident rokuje s opozíciou, aby sa zúčastnila na budúcej vláde národnej jednoty. Davy nezamestnaných, ktorých osud je na rozdiel od ich slovenských „kolegov“ odlišný v tom, že nedostanú od štátu žiadnu sociálnu podporu, rabujú a žiadajú riešenie. Na to však treba peniaze, a tie nechce Medzinárodný menový fond dať. Osud krajiny tak závisí od zahraničných bánk a MMF, ktoré lacné populistické reči argentínskej opozície neprehltnú.

SkryťVypnúť reklamu

Návrat k diktatúre

V okolí Buenos Aires žije najviac z 18-percentnej skupiny nezamestnaných. Vláda prezidenta De la Rúa vyčlenila 7 miliónov dolárov na „žobračenky“ až po tom, ako vyšli do ulíc.

Výnimočný stav zase predstavuje návrat do čias vojenskej diktatúry z rokov 1976-1983. Ten podľa argentínskeho práva neznamená iba zákaz vychádzania, ale napríklad i médiá núti k tomu, aby neovplyvňovali „národnú bezpečnosť a neinformovali o násilných aktivitách“. Podobná situácia v krajine nastala už v roku 1989, keď ulica prinútila vtedajšieho prezidenta Raúla Alfonsína, aby opustil funkciu.

Chce to činy

Ak má niečo Argentína so Slovenskom spoločné, tak je to ľudská nátura. Pre kabinet v Buenos Aires bude totiž nesmierne ťažké obyvateľov presvedčiť, že najlepšou cestou z ekonomického svrabu je vyhlásenie štátneho bankrotu a devalvovanie meny. Ako však Argentínčanov presvedčiť, že ich peso čaká devalvácia, keď v ňom majú uložené všetky úspory? Činom, pretože iného východiska jednoducho niet. Malí, ale aj strední podnikatelia vedia, že niekedy je lepšie vyhlásiť bankrot, ako naťahovať sa s veriteľmi. Hoci v prípade Argentíny ide o celý štát.

SkryťVypnúť reklamu

Krajinu čaká po včerajšej demisii zvolanie nových volieb. Všetci vedia, že osobnosti, ktoré z nich vzídu, situáciu nezachránia populistickými rečičkami. Krajina jednoducho potrebuje činy, ktoré budú musieť, chtiac či nechtiac, všetci obyvatelia stráviť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 727
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 533
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 538
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 527
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 459
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 044
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 203
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu