Vysokí úradníci OSN, ktorí v rokoch 1996 až 2003 zodpovedali za program Ropa za potraviny určený Iraku, pomáhali sprostredkovať súkromným spoločnostiam obchody s režimom Saddáma Husajna. Z 219-stranovej správy nezávislej komisie vyplýva, že sa pri tom aspoň jeden z nich zrejme obohatil.
Cyperský kariérny diplomat Benon Sevan bol dlhoročným priateľom generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana a od roku 1997 šéfoval humanitárnemu projektu Ropa za potraviny. Vo funkcii sa dostával do "vážneho konfliktu záujmov" a jeho postup pri získavaní kontraktov pre švajčiarsku firmu AMEP bol "eticky nevhodný a vážne oslabil integritu OSN", konštatuje správa.
Ako sa to stalo? Sevan u irackého ministra pre energetiku stratil slovo za spoločnosť, ktorá sa chcela do programu zapojiť. OSN má o tom priame dôkazy z viacerých zdrojov. A spoločnosť kontrakt napokon dostala - po zaplatení úplatku 160-tisíc dolárov.
Spoločnosť AMEP, ktorá Iračanov podplácala, riadi vzdialený príbuzný bývalého generálneho tajomníka OSN Butrusa Butrusa-Ghálího. Toho správa kritizuje za to, že ako sprostredkovateľskú banku vybral francúzsku BNP, hoci neponúkla z účastníkov najlacnejšie služby. Ghálí pre New York Times akékoľvek pochybenie pobúrene odmietol.
Annan je podľa šéfa svojej kancelárie výsledkami vyšetrovania šokovaný. Správa potvrdila, o čom sa hovorí v OSN už dlho: generálny tajomník sa obklopil nesprávnymi ľuďmi.
Korupčné obvinenia spochybňujú Organizáciu spojených národov a jej generálneho tajomníka - výsledky vyšetrovania spoločnosti podozrivej zo zneužívania programu Ropa za potraviny, kde bol zamestnaný jeho syn Kojo, budú známe až v lete.
Takáto kauza je to posledné, čo OSN potrebuje. Mnohí pochybujú, či bude schopná zvládnuť najväčšiu akciu v dejinách: obnovu oblastí zničených decembrovým tsunami. Z tohto pohľadu je to poučné čítanie, ktoré prichádza v pravý čas - hovorí o systémových nedostatkoch pri organizovaní humanitárnej pomoci a ako sa na nej obohacovali jednotlivci. Ďalej o netransparentnosti a politikárčení či uprednostňovaní súkromných spoločností pri výberových konaniach, z ktorých je podozrivý ďalší vysoký úradník Joseph Stephanides, bývalý vedúci sankčného výboru OSN.
OSN začne proti Sevanovi a Stephanidesovi disciplinárne konanie a zvažuje, že ich zbaví aj diplomatickej imunity, čo by znamenalo, že by mohli skončiť pred nezávislým súdom.
Diplomatovi vraj doláre poslala chudobná dôchodkyňa
Podľa správy nezávislej komisie je Benon Sevan podozrivý, že získal z machinácií 160-tisíc dolárov. Práve toľko mu poslala jeho už zosnulá teta, ktorá žila zo skromného dôchodku, z rodného Cypru v rokoch 1999 až 2003.
Komisia má dôkazy, že Sevan požiadal Irak, aby dal pri predaji ropy prednosť malej švajčiarskej spoločnosti African Middle East Petroleum Company (AMEP), ktorá zákazku aj získala a zarobila 1,5 milióna dolárov.
Oveľa viac zarobil na úplatkoch od ropných spoločností v rámci programu Ropa za potraviny Saddám Husajn. Odhad CIA hovorí o 1,7 miliardy dolárov. Ešte viac počas embarga získal na nelegálnom vývoze ropy do Jordánska, Turecka a Sýrie - bolo to 8 miliárd dolárov.
Program OSN "ropa za potraviny" pre Irak sa začal v roku 1996 a jeho celková hodnota bola 69 miliárd dolárov. Skončil sa pred koaličným útokom na Irak. Irak mohol vyvážať obmedzené množstvo ropy výmenou za dovoz najnutnejších potravín a liekov.
(reuters, čtk)