BRATISLAVA - Medzinárodná energetická agentúra odporúča Slovensku, aby diverzifikovalo svoje energetické zdroje. Ide najmä o dodávky ropy a plynu, ktoré k nám prúdia výlučne z Ruska.
Zhodnotila to týždenná misia odborníkov Medzinárodnej energetickej agentúry (EIA), o členstvo v ktorej sa uchádza aj Slovensko. Svoje závery a výhrady k energetickej koncepcii včera tlmočila ministrovi hospodárstva Pavlovi Ruskovi.
Výhrady misie sa týkali energetickej závislosti Slovenska od Ruska. Podľa odborníkov by Slovensko malo viac uvažovať o využití ropovodu Adria. Situácia na trhu s plynom je vzhľadom na jedného silného hráča, ruskú spoločnosť Gazprom, o čosi zložitejšia. Gazprom totiž zásobuje plynom aj takmer celú Európu. Podľa energetickej agentúry aj napriek tomu na slovenskom trhu chýba konkurenčný hráč k Slovenskému plynárenskému priemyslu.
Pripomienky agentúry smerovali aj k nevyužitému potenciálu na úspory energie. Politika úspor by podľa misie mala byť súčasťou oficiálnej energetickej politiky a vláda by na ňu mala klásť väčší dôraz.
Za nedostatočnú považujú odborníci aj pozornosť, ktorá sa venuje výskumu a vývoju v energetike. Zároveň Slovensko upozornili, že stále neprijalo všetky direktívy Európskej únie týkajúce sa energetiky.
K dostavbe 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach radí EIA vypracovanie čo najkomplexnejšej štúdie, ktorá zhodnotí ekonomickú výhodnosť.
Napriek niektorým nedostatkom agentúra ocenila, že Slovensku sa podarilo energetický trh liberalizovať v pomerne krátkom čase.
Medzinárodná energetická agentúra je špecializovanou agentúrou OECD. Zaoberá sa koordináciou energetických politík členských krajín, zlepšením štruktúry svetových energetických dodávok a požiadaviek, efektívnym využitím energie a rozvojom alternatívnych energetických zdrojov za účelom zníženia závislosti od jedného z nich. Členstvo v agentúre je podmienené členstvom v OECD. (tc)
Dotácie na likvidáciu jadrového odpadu posúdi únia
Mimovládne organizácie Priatelia Zeme a Za matku Zem podali podnet na Európsku komisiu, v ktorom žiadajú prešetriť výšku štátnej pomoci pre Slovenské elektrárne na odstavenie a likvidáciu jadrových elektrární a rádioaktívnych odpadov. Vláda totiž vlani rozhodla, že súčasný deficit v Štátnom fonde likvidácie jadrovoenergetických zariadení vykryjú dodatočné príspevky spotrebiteľov, pre ktoré by mali výdavky na elektrickú energiu vzrásť na jedného obyvateľa asi o jednu korunu na deň.
Mimovládne organizácie majú podozrenie, že ide o nedovolenú pomoc zo strany štátu, pretože elektrárne budú čoskoro sčasti súkromným podnikom.