Pri zostavovaní osevných postupov a sledov v záhradke je dobré pamätať aj na zaradenie niektorých liečivých a koreninových rastlín. Môžeme vytvoriť aj osobitný záhon liečiviek či plán výsevu a výsadby týchto rastlín ako medziplodín medzi zeleninou. Výhodou ich pestovania medzi porastom zeleniny alebo na okraji záhonov je to, že niektoré z nich odpudzujú škodcov záhradných rastlín a ďalšie zase lákajú včely na ich opeľovanie.
Šalvia, tymián, mäta pieporná a palina pravá pestované medzi kapustovinami odpudzujú mlynárika kapustového. Mäta pieporná a palina pravá odpudzujú skočky z porastov hlúbovín. Šalvia a tymián chránia zeleninu pred slimákmi a slizniakmi. Saturejka pri záhradnej fazuli odpudzuje vošky. Levanduľa a kapucínka väčšia odpudzujú mravce a vošky. Nechtík lekársky chráni jahody a zemiaky pred háďatkami.Vratič odpudzuje vošky, muchy a mravce. Mäta pieporná zlepšuje chuť zemiakov a saturejka chuť listovej zeleniny. Bazalka, medovka a borák lákajú včely do záhrady.
Niektoré bylinky možno využiť i na fytoterapiu pri ochrane záhradných rastlín. Napríklad ostrôžku poľnú proti húseniciam a chrobákom, palinu proti húseniciam, mravcom, roztočcom, obaľovačovi jabloňovému a mlynárikovi kapustovému, orličník obyčajný proti voškám, rumanček kamilkový na posilnenie rastlín a odolnosti proti chorobám i škodcom, vratič obyčajný proti voškám, mravcom a mlynárikovi kapustovému. Z týchto rastlín možno pre potreby fytoterapie pripraviť výluhy, nálevy, odvary, maceráty a tiež extrakty.
Viaceré odrody liečivých a koreninových rastlín pestovaných v záhradkách a na poli sú registrované v Listine registrovaných odrôd SR. Sú to napríklad koriander siaty - Hrubčický, majorán záhradný - Marcelka, rasca lúčna - Kepron, Prochan a Rekord, archangelika lekárska - Jizerka, bazalka pravá - tradičné odrody Litra a Ohře a celý rad nových pestrofarebných českých orôd, benedikt lekársky - Krajový, divozel veľkokvetý - Zlata, dúška tymiánová - Aroma, Krajový, Lemona a Mixta, ibiš lekársky - Moravský a Robusta, ihlica roľná - Renata, jablčník obyčajný - Moravský, levandula úzkolistá - Krajová, mäta pieporná - Mentol, Multimentka a Perpeta, medovka lekárska - Citra, nechtík lekársky - Plamen, palina dračia - Ruský krajový, pestrec mariánsky - Silyb, rebríček kopcový - Alba, repík lekársky - Krajový a Topas, rumanček kamilkový - Bohémia, Bona a Goral, saturejka záhradná - Pikanta, slez maurský - Krajový, šalvia lekárska - Krajová, valeriána lekárska - Širokolistá krajová, Trazalyt a Úzkolistá krajová, yzop lekársky - Blankyt.
Viaceré z nich sú vhodné aj ako liečivé rastliny na fytoterapiu v rámci medicínskej homeopatie a ľudového liečiteľstva, najmä vo forme čajov, odvarov, nálevov, tinktúr, macerátov, štiav a sirupov na vnútorné použitie, ale i na obklady na choré miesta a ako prísady do kúpeľa či prísady do liečivých olejov.
Doc. Ing. VILIAM HORNIAK, CSc.