Podľa údajov Slovenského hydrometeorologického ústavu je priemerná teplota pôdy takmer vždy vyššia ako teplota vzduchu. Najnižšie priemerné mesačné teploty pôdy v hĺbke 0,2 metra sa zistili vo februári v Starom Smokovci, -2,4 stupňa, kým v Hurbanove to bolo 0,6 stupňa. Pôda však krátkodobo premŕza aj v nížinách. V Podunajskej a Záhorskej nížine najviac v mrazivom dvojmesačnom období bez snehu - do hĺbky 0,4 metra, maximálne až do 0,8 metra. Vo Východoslovenskej nížine sú tieto hodnoty o 0,1 metra vyššie.
Vo vrchovinách a na svahoch nižších pohorí pôda priemerne premŕza do 0,5 až 0,8 metra, v extrémnych zimách bez snehu do hĺbky 1,1 až 1,2 metra. Na horských svahoch a vo vyššie položených kotlinách zamŕza do menších hĺbok. Súvisí to so snehovou prikrývkou, ktorá je v týchto podmienkach často vyššia ako 0,5 metra a udrží sa viac ako 120 dní v roku. Každých 25 centimetrov snehu totiž znižuje pôsobenie mrazu na pôdu asi o 10 stupňov. Vrstva snehu 0,5 metra stačí na to, aby pôda nezamrzla. V zime však často snehová prikrývka chýba. Väčšina našich pôd preto premŕza v hĺbke 0,2 metra na 10 až 79 dní, a to najmä v januári a vo februári.
Z hľadiska premŕzania pôdy je dôležitá nielen doba pôsobenia a hĺbka, ale aj intenzita mrazu. V hĺbke 0,2 metra v nížinách je to najviac -5 stupňov, ojedinele -10 stupňov, zatiaľ čo na svahoch nižších pohorí a vrchovinách -10 stupňov, zriedkavejšie - 15 stupňov.
Podchladenú a zamrznutú pôdu neznášajú teplomilné rastliny. Subtropickým a tropickým druhom na Slovensku zamŕzajú nielen nadzemné časti, ale aj korene. Citlivé na mráz sú čajové ruže, vinič hroznorodý, rododendrony, dula, marhuľa, moruša, broskyňa a gaštan jedlý. Znesú krátkodobý mráz -5 stupňov, ale ak je v hĺbke 0,2 až 0,5 metra pod povrchom pôdy menej ako -10 stupňov, vymrznú. Takéto podmienky znášajú korene čerešne, hrušky, orgovánu, pivonky, floxa a iných rastlín. Mrazuvzdorné rastliny odolávajú mrazu v pôde aj - 15 stupňov. Patrí k nim egreš, ostružina, malina, rakytník, ríbezľa, jabloň, slivka, višňa, limba, kosodrevina a iné.
Zamŕzaniu pôdy bráni nielen snehová prikrývka, ale aj akákoľvek nástielka. Chlad preniká rýchlejšie do pôdy bez porastu ako s porastom. V pôde so zamrznutou vodou je účinok mrazu na korene rastlín ničivejší ako v navlhnutej prevzdušnenej pôde. Odvodnenie zamokrenej pôdy znižuje prenikanie mrazu do pôdy. Podobne pôsobí aj kvalita pôdy. Záhradkár sa však nemá usilovať o bezpodmienečné zabránenie premŕzania pôdy v záhradke. Mráz totiž hubí pôdnych škodcov a zárodky chorôb rastlín.
Doc. Ing. ZOLTÁN BEDRNA, DrSc.