Môj 26-ročný kamarát býva s rodičmi v spoločnom byte. Najradšej by býval aj naďalej, keby jeho otec nepil a nebol v stave opitosti agresívny najmä voči kamarátovej matke. Kvôli nej kamarát zostáva doma, aj keď sa často nevyspí do práce na tri zmeny. Nechce žiť naďalej v takýchto podmienkach, nevie sa však rozhodnúť, čo má robiť. Či odísť z domu natrvalo a opustiť matku, alebo zostať doma a trápiť sa, v čom nevidí zmysel. S otcom sa nedá nič robiť, je alkoholikom už 20 rokov. Mamy mu je ľúto, lenže ona si už na taký život zvykla, a bohužiaľ, nikdy sa nerozviedla. Kamarát sníva, že raz zarobí dostatočné množstvo peňazí na kúpu domčeka, v ktorom budú gazdovať podľa svojich predstáv. Akou cestou sa má uberať do budúcnosti? Ľuboslav
Milý Ľuboslav,
závislosť od alkoholu jedného z partnerov a s tým súvisiace agresívne správanie už napísali nejeden smutný príbeh v rodinných vzťahoch. Váš kamarát vie najlepšie, čo všetko si musel v rodine otca-alkoholika prežiť a iste to nie sú pekné spomienky. Otec, ale aj matka zaťažili jeho detstvo aj dospievanie svojimi problémami, ktoré nedokázali riešiť. V tomto zmysle vnímam jeho rodičov ako nezodpovedných, pretože sa nepokúsili zmeniť seba, a tým aj vzťahy v rodine. Otec sa nerozhodol skončiť s pitím a odstránením následnej agresie. Matka sa nerozhodla zmeniť svoj status obete, nerozhodla sa odísť s dieťaťom preč od násilného otca. A tak sa stalo, že prostredie, v ktorom kamarát vyrastal, bolo o agresii, tyranizovaní, ponižovaní, ustupovaní, o podriaďovaní sa, neschopnosti pracovať so závislosťou, neschopnosti odpútať sa od násilníka. V prostredí, v ktorom vládne neúcta k sebe a k partnerovi, určite nie sú podmienky pre zdravý vývoj dieťaťa.
Teraz je však kamarát dospelý muž, ktorý stojí na vlastných nohách a rozhoduje sa, ako naloží s vlastným životom. Ľuboslav, vo vašej otázke naznačujete zdanlivo dve alternatívy pre kamaráta. Jedna z nich je odísť z domu natrvalo a opustiť matku. Druhá je ostať doma a trápiť sa. V skutočnosti z toho, čo som si prečítala, však kamarát vidí pre seba iba jednu alternatívu - a to odísť z domu, pretože zotrvávanie doma mu nedáva zmysel. Takže vlastne je rozhodnutý a ja by som chcela toto jeho rozhodnutie podporiť nasledujúcimi argumentmi:
* Každý z nás, a teda aj váš kamarát, je plne zodpovedný za svoj život, za to, kam ho nasmeruje a ako ho naplní. Má právo sa rozhodnúť pre vlastnú cestu životom.
* To isté platí aj o jeho rodičoch. Otec aj matka sú dospelí ľudia a každý z nich nesie zodpovednosť za svoj vlastný život. Iba oni ho môžu zmeniť, iba oni sa môžu pokúsiť urobiť svoje životy kvalitnejšími.
* Kamarát nie je a ani nemôže byť zodpovedný za svojich rodičov a nemusí sa cítiť zaviazaný.
* Akákoľvek bude jeho voľba, bude musieť uniesť sám dôsledky svojho rozhodnutia.
Uvedomujem si súčasne, že kamarát chce chrániť svoju matku pred agresiou otca. Aké má možnosti? Niekedy sa zdá, že je málo reálnych možností, ale sú tu a ja ich v nasledujúcom texte ponúkam:
Centrá pre týrané ženy
Prečítala som si, že kamarátova matka si už zvykla na život s mužom - agresívnym alkoholikom. Nuž neviem, či sa dá na to zvyknúť. Myslím si, že nie. Je však možné, že kamarátova matka nevie nájsť pre seba východisko, ako zmeniť svoju situáciu, a tak v nej zotrváva, pretože nevidí pre seba inú možnosť. Pre takto týrané ženy existujú špecializované poradne pre ženy, ktoré sú obeťami domáceho násilia. Poskytujú poradenstvo, sprevádzanie obete a podľa možnosti aj sprostredkujú pobyt v krízovom centre. Existujú tiež terapeutické skupiny, kde ponúkajú pomoc ženám, ktoré žijú s napríklad s agresívnym alkoholikom. V terapeutických skupinách hľadajú ženy pod odborným vedením terapeuta svoje vlastné východiská zo zložitej situácie. Mnohé z nich prostredníctvom takýchto skupín odhaľujú pre seba nové riešenie, oslobodzujú sa a nachádzajú sebadôveru ísť vlastnou cestou.
Syn môže matke toto riešenie iba odporučiť. Rozhodnutie však musí urobiť matka, ona sa môže rozhodnúť pre zmenu.
Liečba závislosti od alkoholu
Prečítala som si, že s kamarátovým otcom sa už nedá nič robiť, keďže je alkoholikom 20 rokov. Môže to byť pravda, ale nemusí. Existujú centrá liečby alkoholovej závislosti. Mnohí absolventi tejto liečby sa stali abstinentmi a postupne si dali do poriadku vzťahy v rodine i v práci. Keďže závislosť od alkoholu je aj pre abstinujúcich alkoholikov celoživotný problém, sú združení v pravidelne sa stretávajúcich skupinách, prostredníctvom ktorých sa vzájomne podporujú v zotrvávaní v abstinencii.
Syn môže otcovi toto riešenie iba odporučiť. Rozhodnutie však musí urobiť otec, on sa môže rozhodnúť pre zmenu.
Žaloba na súd
Násilie, ktoré sa deje v rodinách, býva niekedy nenápadné a skryté. Obete, často týrané ženy, týrané deti, ale aj iní príbuzní, skryte znášajú násilie, pretože sa boja, že ak to zverejnia, násilník sa obráti proti nim s ešte väčšou hrubosťou. A tak agresor nemá vlastne dôvod meniť svoje správanie, nemá dôvod zamýšľať sa nad príčinami vlastnej agresie, nemá dôvod zamýšľať sa nad dôsledkami svojho konania. Náš právny systém má však zákony na ochranu občanov, ktorí sú vystavení agresii inými občanmi. Je teda možné využiť aj túto formu. Samozrejme, iba vtedy, ak sú k dispozícii reálne dôkazy o agresii otca voči matke.
Syn alebo matka môžu požiadať o trestné stíhanie otca, za týranie blízkej osoby v zmysle príslušných paragrafov Trestného zákona.