BRATISLAVA - Úplatkov dávame menej ako v minulosti, ale stále idú do miliárd. Kým v roku 1997 sa celková suma úplatkov v hospodárstve šplhala k štyrom miliardám (v dnešných cenách by to bolo 6,83 miliardy), vlani to bolo 6,31 miliardy. Vyplýva to zo štatistických údajov Ústavu pre výskum verejnej mienky. V menovom prehľade to zverejnila Národná banka a má ísť o nezdokladované platby v ekonomike.
Riaditeľ Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť Andrej Salner upozorňuje, že reálna suma úplatkov môže byť oveľa vyššia, ako hovoria štatistiky, ktoré zachytávajú len vnímanie korupcie verejnosťou. Tá je však podľa Salnera u nás "vo všeobecnosti v tejto otázke menej náročná ako vo vyspelejších krajinách".
Slovensko sa dlhodobo označuje za krajinu s výraznou mierou korupcie. Upozorňuje na to Svetová banka aj OECD. "Korupcia nie je príčinou, ale dôsledkom rozpadu etických hodnôt v spoločnosti," tvrdí Salner. Začína sa už na základných školách, keď spoločnosť toleruje drobné podvody žiakov pri testoch a skúškach.
Najviac úplatkov berú úradníci, policajti, zdravotníci a učitelia. Ich čierne príjmy však netvoria ani pätinu nezdokladovaných platieb v celom hospodárstve. O väčšinu sivej ekonomiky sa starajú súkromníci, ktorí pre nižšie dane nefakturujú plné sumy. Napríklad vlaňajšie nepriznané príjmy remeselníkov sa odhadujú na viac ako 16 miliárd.
Autor: tv