Bezpečnostný kabinet rozhodol, že Izrael v dvoch fázach prepustí 900 väzňov, postupne stiahne vojakov z piatich miest na západnom brehu, zmrazí zatýkanie a likvidáciu ľudí na zozname teroristov a uvoľní zovretie Gazy.
Palestínčania zase hovoria, že na summite vyhlásia prímerie. Predseda samosprávy Abbás včera povedal, že Palestínčania ho už vyhlásili. Nešpecifikoval však, kedy a ako sa to stalo. Hlavný palestínsky vyjednávač Saíb Irikát dokonca hovorí o konci intifády.
Palestínske teroristické skupiny, od ktorých vôle dodržiavanie prípadného prímeria predovšetkým závisí, však o ňom zatiaľ nehovoria. "Ak bude pokračovať sionistická agresia, bude pokračovať aj odpor," povedal v televízii al-Džazíra šéf Hamasu v zahraničí Chálid Mašaál. Ani predstavitelia Islamského džihádu nechcú zatiaľ prímerie potvrdiť.
Nikto však nespochybňuje, že novému palestínskemu vedeniu sa v pomerne krátkom čase podarilo urobiť na palestínskych územiach poriadok. O poklese teroristických útokov aj pokusov o ne hovoria aj Izraelčania.
Ozývajú sa však aj hlasy, že ide len o prechodný stav. Militanti ho využijú na oddych a posilňovanie, politici zasa na ústupky od Izraela. Už včera krátko po oznámení o prepustení väzňov chytili na západnom brehu chlapca so samovražedným opaskom, našli bombu v Gaze a zvýšili bezpečnostné riziko v Jeruzaleme.
Bezpečnostní experti aj tajná služba Šin Bet upozorňujú, že vláda Ariela Šarona sa správa príliš rozšafne. Pred summitom a stretnutím Šarona s americkou šéfkou diplomacie Condoleezzou Riceovou chce vyzerať priateľsky. Môže sa jej to však vypomstiť, tak ako v lete 2003, keď počas prímeria prepustila stovky väzňov, ale teror sa nezastavil.
Podľa denníka Haarec dôstojníci tajnej služby dokonca naznačujú, že medzi prepustenými môžu byť aj ľudia, ktorí "majú na rukách krv". Izrael doteraz prísne uplatňoval pravidlo, že sa ich žiadne prepúšťanie nedotkne.