Zurab Žvanija na archívnej snímke z obdobia revolúcie ruží na konci roku 2003 a plačúci Gruzínci na ulici v Tbilisi. FOTO: TASR/AP, REUTERS |
Smrť Zuraba Žvaniju môže podľa analytikov spomaliť reformy v krajine. Moskva tvrdí, že s tým nemá nič spoločnéGruzínci tomu nechceli uveriť. Premiér Zurab Žvanija v noci zomrel. Na návšteve u priateľa sa otrávil plynom. Na vine boli pokazené kachle z Iránu.
Minister vnútra Vano Merabišvili potvrdil, že išlo o otravu oxidom uhoľnatým. Vylúčil politicky motivovanú vraždu. Verziu neskôr potvrdil aj zástupca generálneho prokurátora Giorgi Janašia: "Jeho telo nemá stopy po násilí."
Otravu plynom potvrdila expertíza v krvi, podľa ktorej bola hladina CO v jeho krvi vyše 40 percent, už polovičná koncentrácia je pritom smrteľná. Na vyšetrovaní jeho smrti sa podľa prokuratúry má podieľať aj americká FBI.
Tragédiu údajne spôsobili zle nainštalované kachle. Tie priniesli do bytu Žvanijovho kamaráta a zástupcu guvernéra Kvemo-Kartliskej oblasti Raula Usupova len pred dvomi dňami. Podľa vyšetrovateľov necirkuloval dostatočne vzduch, čo spôsobilo zvýšenú koncentráciu oxidu uhoľnatého v byte. Nikto z otrávených plyn nezaregistroval, pretože nemá zápach.
Mŕtveho premiéra spolu s kamarátom našli premiérovi bodyguardi o pol piatej ráno. Do mezonetového bytu vošli cez okno potom, ako sa premiér dlhšie neozýval a nedvíhal mobilný telefón. Žvaniju našli v obývačke, sedel na gauči, jeho hostiteľa objavili v kuchyni.
Smrť jedného z troch lídrov revolúcie ruží, ktorá vyniesla na čelo štátu Michaila Saakašviliho, pohla celou politickou scénou. Premiér Žvanija bol považovaný za lídra ekonomických reforiem v krajine.
"Je to veľká strata pre Gruzínsko," citovala AFP politického analytika Alexandra Rondeliho. "Jeho odchod vážne spomalí reformy v krajine."
Ako zdatného politika Žvaniju rešpektovali aj oponenti. Na začiatku politickej kariéry viedol Stranu zelených. Stal sa vplyvným spojencom bývalého gruzínskeho prezidenta Eduarda Ševardnadzeho. Neskôr sa však od neho dištancoval a pridal sa k Saakašvilimu. Po zmanipulovaných parlamentných voľbách v roku 2003, ktoré predchádzali revolúcii ruží, ako jeden z prvých politikov volal demonštrantov do ulíc.
Vážnou kandidátkou na jeho miesto je podľa ruskej agentúry Interfax predsedníčka parlamentu Nino Burdžanadzeová, ďalšia politička z revolučnej trojky.
Je za tým Moskva?
Sústrastný telegram prezidentovi Saakašvilimu poslal okrem iných aj ruský prezident Vladimir Putin. Medzi Ruskom a Gruzínskom nepanujú najlepšie vzťahy. Problémom je najmä sepratistický región Abcházsko, ktorý Moskva otvorene podporuje. Saakašvili viackrát kritizoval Kremeľ za zasahovanie do vnútorných záležitostí Gruzínska.
Napriek tomu, že oficiálni predstavitelia vrátane prezidenta, nepripúšťajú inú možnosť ako nehodu, v krajine sa objavili špekulácie o atentáte na Žvaniju. Poslanec Alexander Šalamberidze úmrtie premiéra spojil s utorkovým výbuchom v Gori. Za obidvoma tragickými udalosťami sú podľa neho "ruské sily". Na svoje tvrdenie však nemá dôkazy.
V Gori, v Stalinovom rodisku pri Čiernom mori, v utorok po bombovom útoku zomreli traja policajti. Saakašvili útok označil za "akt politického teroru" naplánovaný nepriateľmi Gruzínska v zahraničí. Hoci nemenoval Rusko, v Tbilisi sú presvedčení, že o ruskom pozadí niet pochýb. (rek)