Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky

Raich kraľoval, Miller bavil divákov

BORMIO - Rakúšan Benjamin Raich si v talianskom Bormiu prvý raz v kariére vybojoval titul majstra sveta v kombinácii. Víťaz dosiahol v súčte zjazdu a dvoch kôl slalomu čas 3:19,10 min. Striebro získal s odstupom 0,91 s Nór Aksel Lund Svindal a bronz ...

Favorit mužskej kombinácie Američan Bode Miller sa zabáva jazdou na jednej lyži. Druhú stratil pri skoku v úvodnej časti zjazdu.

FOTO - REUTERS

BORMIO - Rakúšan Benjamin Raich si v talianskom Bormiu prvý raz v kariére vybojoval titul majstra sveta v kombinácii. Víťaz dosiahol v súčte zjazdu a dvoch kôl slalomu čas 3:19,10 min. Striebro získal s odstupom 0,91 s Nór Aksel Lund Svindal a bronz zostáva zásluhou Giorgia Roccu (+0,98) v Taliansku.

Smolu mal skúsený 33-ročný Nór Kjetil Andre Aamodt, ktorý útočil na jubilejnú, dvadsiatu medailu z vrcholných súťaží, no za jazdu v druhom kole slalomu ho diskvalifikovali. Nepopulárne 4. miesto zostalo pre rakúskeho rýchlostného špecialistu Michaela Walchhofera, ktorý svoj náskok z úvodného zjazdu nedokázal v slalome udržať tak, aby z toho bolo medailové umiestenie. Na bronz mu chýbalo 0,47 s.

Jediný slovenský reprezentant Jaroslav Babušiak najprv obsadil 27. miesto, no po diskvalifikácii Aamodta sa posunul o jednu priečku vyššie. Na víťazného Raicha stratil v súčte zjazdu a slalomu 14,24 s. Debutant na svetovom šampionáte medzi dospelými predviedol najmä v úvodnom zjazde jazdu na istotu a v porovnaní s tréningom dosiahol takmer o dve sekundy slabší čas. Z 37. miesta sa však napokon aj zásluhou preriedenia štartového poľa posunul na celkové dvadsiate šieste.

Obhajca titulu zo St. Moritzu Američan Bode Miller vypadol už v úvodnom zjazde. Víťazovi sobotňajšieho super-G sa hneď v prvom skoku odopla ľavá lyža a hoci potom známy šoumen predviedol takmer dvojminútové "exhibičné" vystúpenie na jednej lyži, napokon padol a v cieli ho neklasifikovali.

Víťazný Raich skompletizoval medailovú zbierku zo svetových šampionátov. V Bormiu získal už druhý cenný kov, keď predtým v sobotňajšom super-G skončil bronzový. Striebro má na konte ešte spred štyroch rokov zo slalomu v St. Antone. Raich položil základ svojho kombinačného triumfu už v zjazde, v ktorom obsadil 5. miesto. Stratu 1,65 s na krajana Walchhofera zmazal už v 1. kole slalomu, po ktorom viedol s náskokom 0,42 s. V druhom kole mu potom stačil aj celkovo ôsmy čas na suverénne víťazstvo. Pre zjazdársku veľmoc číslo jeden získal v tretej disciplíne MS vôbec prvé zlato.

Náročnú kombináciu, ktorá sa jazdila iba druhý raz v histórii svetových šampionátov v jeden deň, nedokončil mexický veterán Hubertus von Hohenlohe. Štyridsaťšesťročný pretekár dlho bojoval so zjazdovkou Stelvio, ale napokon nedokončil 2. kolo slalomu. (sita)

Výsledky

Kombinácia mužov (zjazd + 2 kolá slalomu): 1. Raich (Rak.) 3:19,10 min, 2. Svindal (Nór.) +0,91, 3. Rocca (Tal.) +0,98, 4. Walchhofer (Rak.) +1,45, 5. Zurbriggen (Švajč.) +1,88, 6. Kjus (Nór.) +2,24, 7. Albrecht (Švajč.) +2,27, 8. Bourgeat (Fr.) +2,43, 9. Kucera (Kan.) +3,63, 10. Bourque (Kan.) +3,80,...26. Babušiak (SR) +14,24.

Benjamin Raich narodený: 28. februára 1978 v Arzli na Pitztale

výška: 181 cm, hmotnosť: 85 kg

lyže, viazanie: Atomic, topánky: Lange, prilba: Briko

počet víťazstiev v SP: 15 (slalom 9, obrovský slalom 5, kombinácia 1)

MS (1-1-1): 1. miesto v kombinácii v 2005, 2. miesto v slalome v 2001, 3. miesto v super-G 2005

záľuby: tenis, turistika, bungee jumping z 94 m vysokého Pitztalského mosta

zaujímavosť: trénuje ho otec Lois