Prezident Bush, viceprezident Cheney (vľavo) a šéf Snemovne reprezentantov Hastert. FOTO - REUTERS
George Bush pokračuje v prejavoch slobody. Po inauguračnom prejave sa slovo sloboda opakovalo najčastejšie aj pri včerajšej správe o stave únie. Na rozdiel od minulých rokov však zahraničná politika tvorila len polovicu posolstva. Druhú a v Amerike najspornejšiu tvorili reformy, ktoré chce presadiť doma.
Najmenším prekvapením bola zmienka o Iráne, keď ho Bush označil za štát, ktorý je hlavným sponzorom terorizmu. Niektorí v tom vidia ďalší signál, že po Iraku by americkí vojaci mohli ísť práve tam. Ostatní si však všimli, že Bush nezvyčajne pri Iráne hovoril o európskych spojencoch a to by práve mohlo naznačovať, že to nebude až také horúce.
Najväčšie emócie vyvolala zmienka o Američanoch, ktorí padli v Iraku. Mnohí v sále plakali, keď Bush privítal Williama a Janet Norwoodovcov. Ich syn Byron zomrel pri Fallúdži.
A o najväčšiu šou sa postarali kongresmani pri zmienke o nedeľných voľbách v Iraku: na znak obdivu s Iračanmi vystrčili ukazovák, ktorý si zafarbili fialovým atramentom. Presne takým, aký majú dodnes na prstoch Iračania, ktorí sa nebáli voliť.
Najväčšiu nevôľu si vyslúžili zasa poznámky o reforme dôchodkového systému. Bush doteraz na bučanie opozičných demokratov pri prejavoch o stave únie nebol zvyknutý.
V Amerike sa už teraz hovorí, že dôchodky prezidentovi môžu vykrútiť krk. Doteraz mu v Kongrese prechádzali aj veci, o ktorých sa jeho predchodcom ani nesnívalo. Za chrbtom mal 11. september. Toto zaklínadlo už vyprchalo, teraz mu demokrati nič nedarujú a dôchodky budú ukážkový príklad.
Bola to dôležitá a dobrá reč. V porovnaní s poslednými rokmi to však bol iba odvar. V roku 2002 Bush svetu oznámil, že Irak, Irán a Severná Kórea tvoria os zla, v roku 2003 zavelil do útoku na Irak a v roku 2004 tento útok obhajoval. Podobne zásadný moment teraz chýbal.
Komentátori to pripisujú Bushovej snahe vystupovať vizionárskejšie. Už nehovorí o chytaní teroristov či padaní hláv v Bagdade. Teraz opakuje, že jeho hlavnou úlohou je šíriť slobodu a demokraciu. Hovorí o rovnako naliehavej misii, akou bolo porazenie fašizmu či komunizmu. Bush by chcel skoncovať s tyraniami a terorom.
Ešte minulý týždeň by jeho prejav vyzeral úplne inak. Nedeľné voľby v Iraku mu však dali novú silu. Aj napriek problémom, ktoré v Iraku vonkoncom nezmizli, mohol totiž práve túto krajinu ukazovať ako úspech jeho misie.
ČO POVEDAL
Irak
Spojené štáty sa sústreďujú na posilňovanie irackých ozbrojených síl, na výcvik dôstojníkov a na veliteľské štruktúry, aby boli schopné ubrániť krajinu a demokraciu. Až po splnení tejto úlohy bude možné sťahovať americké vojská, preto USA teraz nestanovujú "umelý" termín ich odchodu.
Izraelsko-palestínsky konflikt
Vznik palestínskeho štátu existujúceho v mieri vedľa Izraela je na dosah. Bush požiada Kongres o 350 miliónov dolárov pre palestínsku samosprávu na politickú reformu a reformu bezpečnostných síl.
Terorizmus
Je stále nebezpečím pre Ameriku a svet. I keď sa podarilo teroristov oslabiť, má al-Káida stále k dispozícii vedúcich činiteľov a existujú vlády, ktoré teroristov podporujú a poskytujú im útočisko.
Dôchodková reforma
Terajší priebežný systém sociálneho zabezpečenia je neudržateľný. Preto je nevyhnutná reforma, ktorej jadrom bude zriadenie osobných účtov v investičných spoločnostiach. Ľudia starší ako 55 rokov sa však nemusia obávať, pretože sa ich zmeny nebudú týkať.
Štátny rozpočet
Schodok štátneho rozpočtu sa má do roku 2009 znížiť o polovicu. V rozpočte na rok 2006 sa má znížiť alebo úplne zastaviť financovanie viac než 150 vládnych programov. Rast výdavkov ďalších agentúr sa má držať pod úrovňou inflácie.
Dane
Majú sa zachovať daňové škrty, daňový systém sa má zjednodušiť tak, aby bol pre všetkých pochopiteľný a prehľadný.
Manželstvá homosexuálov
Bush podporuje ústavný dodatok na ochranu manželstva ako spojenie muža a ženy, odmieta manželstvá homosexuálov.
(čtk)