V oceánoch sa vplyvom otepľovania plaví stále viac ľadovcov, farmári na celom svete sa čoraz častejšie stretávajú s obdobiami extrémneho sucha. FOTO - ČTK/AP
Nech v nasledujúcich mesiacoch a rokoch spraví ľudstvo pre životné prostredie čokoľvek, na klíme sa to v nasledujúcich 30 rokoch neprejaví. Zem sa otepľuje. Vývoj je už daný a zmeny k lepšiemu by mohla zaregistrovať najskôr generácia, ktorá ešte len na svet prichádza.
S týmto mrazivým posolstvom vystúpila britská ministerka životného prostredia Margaret Beckettová na klimatickej konferencii v sídle britského meteorologického ústavu v Exeteri.
Stovky vedcov upozorňujú na klimatické riziká, čo ich spôsobuje, aké sú možnosti klímu stabilizovať a kam až vlastne ľudstvo môže zájsť. Nenávratné zmeny nastanú podľa vedcov vtedy, ak sa priemerná teplota zvýši o dva stupne Celzia v porovnaní s hodnotami, ktoré na Zemi panovali pred priemyselnou revolúciou.
Vedci ako Blairovi poslovia
Veľká Británia predsedá skupine siedmich najvyspelejších krajín na svete a Ruska (G 8) a trojdňová konferencia má prispieť k tomu, aby Spojené štáty pozornejšie načúvali argumentom, prečo je potrebné znižovať emisie skleníkových plynov. Američania odmietajú podpísať Kjótsky protokol, ktorý vstúpi do platnosti za dva týždne.
Vplyv britského premiéra Tonyho Blaira na amerického prezidenta Georgea Busha je v ekologických otázkach len nepatrný a Biely dom dáva najavo, že sa na tom sotva niečo zmení. Blair, ktorý považuje ekologické otázky za jednu z najväčších výziev, teda do presviedčacej kampane vyslal vedcov.
Ľady sa topia
Jednou zo zaujímavých informácií z Exeteru je, že ľad na Antarktíde sa rozpúšťa oveľa rýchlejšie, ako vedci predpokladali. Spôsobí to rýchlejší vzostup hladiny oceánov, pričom ľudí, čo žijú na pobreží, je stále viac.
Britániu tiež znepokojuje, že roztápanie Antarktídy a Grónska môže zastaviť prúdenie Golfského prúdu, čo by v ich zemepisných šírkach znamenalo ochladenie o viac než 5 stupňov Celzia.
Je vinný človek?
Na konferencii v Exeteri majú zjavne prevahu vedci, ktorí tvrdia, že otepľovanie vo väčšej miere spôsobujú technológie vyvinuté ľudstvom a znamenajú vážne ohrozenie.
Nie bezvýznamná časť klimatológov a meteorológov - asi štvrtina - však tvrdí, že otepľovanie a extrémne výkyvy počasia z veľkej časti nesúvisia s ľudskou činnosťou a sú len jedným z mnohých období. Krivka zmien sa podľa nich z dlhodobého hľadiska pohybuje medzi ľadovými obdobiami a otepľovaním.
To je názor, ktorý si osvojil aj George Bush a jeho ekologickí poradcovia. Americká administratíva nechce ekonomický rast ohroziť ekologickými obmedzeniami. Británia už v pondelok ústami Margaret Beckettovej odkázala: dokázali sme udržať hospodársky rast aj napriek výraznému obmedzeniu škodlivých emisií.
Vážnych varovaní je stále viac
Titulky správ o klimatických zmenách za posledné dva týždne pripomínajú scenáre k apokalyptickým filmom: Európska komisia v posledný januárový deň varovala, že mrazivé zimy v Arktíde stenčujú ozónovú vrstvu. Nemeckí vedci pár dní predtým varovali, že ozónová vrstva ešte nikdy taká tenká nebola.
Oteplenie planéty môže už do desiatich rokov nenávratne poškodiť podmienky života na Zemi, uvádza spoločná správa medzinárodného vedeckého tímu spolupracujúceho s OSN. "Vážnym vplyvom na klímu a ďalšiemu zvyšovaniu teploty sa už nedá vyhnúť," povedala britská ministerka životného prostredia.
Informácie z konferencie:
* Povrchová teplota Zeme za minulé storočie stúpla o 0,6 stupňa Celzia na úrovni morskej hladiny
* Morská hladina stúpla o 10 až 20 centimetrov
* Vrstva snehu sa zmenšila o desať centimetrov
* Arktický ľad sa v lete stenčil o 40 percent
* Za posledných 50 rokov sa rozpustilo 13-tisíc štvorcových kilometrov ľadového krovu na Antarktíde
* Do roku 2100 sa teplota zvýši o 1,4 až 5,8 stupňa Celzia
* Najviac je klimatickými zmenami ohrozená oblasť subsaharskej Afriky (čtk, r)