Zajac si myslí, že finančné skupiny majú o zdravotníctvo seriózny záujem a okrem Penty menoval J&T a Sláviu Capital. Finančné skupiny sa v posledných mesiacoch zaujímali o prenájom župných nemocníc, v tendroch doteraz neuspeli.
Zajac v reforme pôvodne navrhoval, aby sa nemocnice po premene na akciové spoločnosti mohli privatizovať, ale SMK a SDKÚ presadili, aby 51 percent akcií zostalo v rukách štátu. Zvyšok môžu získať iba samosprávy alebo lekárske fakulty so zákazom predaja na 10 rokov.
Politici tento princíp presadili z obavy, že nemocnice by sa dostali do súkromných rúk a štát by stratil kontrolu nad poskytovaním zdravotnej starostlivosti. Vtedy Zajac takýto návrh akceptoval s tým, že "nám nejde o zmenu vlastníctva".
V čase prijímania reformy na jeseň minulého roka vyslovovali opoziční politici podozrenia, že reforma je "našitá" na požiadavky finančných skupín, hovorilo sa najmä o Pente. Minister Zajac vtedy vyhlásil, že s Pentou nikdy nič nemal. "Penta nenapísala jeden odsek zákona, jeden paragraf, jednu poznámku pod čiarou. Nič," povedal pre denník Pravda.
Finančné skupiny majú o zdravotníctvo záujem a ako prvá na tento trh vstúpila Penta, ktorá stojí za dvomi zdravotnými poisťovňami. Nemocnice však podľa dnešného zákona kúpiť nemôže, hoci podľa hovorkyne Penty Andrey Strakovej je predaj transparentná forma, ktorá "sa odrazí aj vo väčšej motivácii vlastníka investovať do nemocnice".
Penta sa snažila v troch župách získať nemocnice aspoň do prenájmu, ale ani raz neuspela. Skupina J&T sa v Trenčianskom kraji dostala aspoň do užšieho výberu. Župan Štefan Štefanec však uvažuje aj nad tým, že tender župa zruší a regionálne nemocnice zlúči so štátnou nemocnicou v Trenčíne. "Nechceme sa ponáhľať," dodal.
Podľa hovorcu J&T Maroša Sýkoru je predčasné hovoriť o aktivitách skupiny v oblasti zdravotníctva.
Slávia Capital zatiaľ len monitoruje trh a to či a ako v ňom bude podnikať, závisí podľa viceprezidenta Petra Benčíka od "vývoja regulačného a legislatívneho rámca".
Zajacova reforma sa bude v krátkom čase novelizovať, konkrétne zmeny ministerstvo zdravotníctva zverejní budúci týždeň.
Finančné skupiny v zdravotníctve
Penta
- je spolumajiteľ zdravotných poisťovní Sidéria - Istota, Dôvera,
- rokuje o kúpe 51 percent akcií poisťovne Apollo,
- cez spoločnosť Vitesa neúspešne súťažila o prenájom nemocníc v Banskobystrickom, Prešovskom a Trenčianskom kraji,
- cez spoločnosť Mirakl chce skúpiť 10 percent lekární,
- má asi šesťpercentný podiel v distribučnej firme Unipharma,
- od spoločnosti Ertse Savm kúpila rýchlu zdravotnícku pomoc.
J&T
- bola v tendri na prenájom troch nemocníc v Trenčianskom kraji, postúpila do užšieho výberu,
- je majoritný vlastník tatranských kúpeľov Štrbské Pleso.
Slávia Capital
- má rozpracované projekty, informovať o nich zatiaľ nebude.
Čo už Penta v zdravotníctve predala
V roku 2000 vstúpila Penta do distribučnej spoločnosti Sanitas. Podľa hovorkyne Penty Andrey Strakovej firmu kupovali s cieľom odvrátiť hroziaci konkurz a reštrukturalizovať ju. "Po úspešných ozdravných krokoch sme spoločnosť Sanitas predali," povedala. O dva roky neskôr začala investičná skupina s reštrukturalizáciou vo VSŽ. Jedným z aktív železiarní bola aj nemocnica v Šaci, ktorú ozdravili a predali.
Straková tvrdí, že obe spoločnosti predávali v období, keď ešte nepredpokladali vstup na trh zdravotníctva.